30.05.2018 14:57

LLKC: Sausums apdraud vasarājus un lopbarību

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
LLKC: Sausums apdraud vasarājus un lopbarību llkc.lv

Ilgstoši valdošais karstais un sausais laiks apdraud labības sējumus un lopbarībai domātos zālājus. Visbēdīgākā pašlaik ir situācija Kurzemes pusē, kur vasarāju lauki aizkaltuši un zālājiem draud izdegšana, atzīst Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.

Kurzemē, precīzāk Kuldīgas pusē, meteorologi lietu nesola vēl divas nedēļas un sausuma ietekme jau labi redzama laukos – tie kļuvuši raibi kā lupatu deķi. LLKC Kuldīgas biroja vadītāja Daiga Mellere atzīst, ka tie vasarāji, kurus paguva iesēt savlaicīgi, izskatās labi, bet tie, kas sēti vēlāk, ir jau aizkaltuši, un nav nekādu iespēju tos piebarot vai lietot augu aizsardzības līdzekļus.

Viskritiskākā pašlaik esot situācija ar zālājiem. "Stiebrzāles ir jāpļauj tagad, jo tās jau koksnējas. Taču to masa ir trīs reizes mazākā kā nepieciešams. Ja turpināsies sausums, nopļautie lauki izdegs un nebūs atāla otram pļāvumam. Lopiem tas nozīmē zināmu bada gadu," uzsvērusi D.Mellere.

Augstās temperatūras ietekmē attīstīties steidz visi augi. Agrāk nekā ierasts, savārpojuši ziemāji, vietām jau redzami ziedoši rudzi. Ja būtu vien liels karstums ar nepieciešamo mitrumu, augi varētu augt bez bēdu. Tomēr pašlaik valdošais sausums pasliktina to spēju no augsnes uzņemt barības vielas. Daudzviet, kur nav lijis jau vismaz 2-3 nedēļas, virsmēslojumu augi praktiski neizmanto – tas būs iespējams vien tad, kad būs pietiekami nokrišņi.

"Lielā sausumā graudaugi atmet apakšējās lapas – tās ātrāk nokalst, līdz ar to samazinās fotosintezējošā virsma, tiek zaudēts ražas potenciāls. Ja sausuma periods vietās, kur jau tagad tas valda ieilgs un pastiprināsies, ražas zudumi būs neatgriezeniski," LLKC paziņojumā citēts Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis.

"Ļoti rūpīgi jāizvērtē, kādas barības vielas, īpaši mikroelementi, augiem sāk trūkt. Jāatceras – ja uz lapām jau ir labi saskatāmas bojājumu pazīmes, tad barības vielu trūkums ir ļoti liels un dažreiz ko glābt ir novēloti. Tādēļ vislietderīgāk ir laicīgi ņemt augu vai lapu paraugus un, sekot barības vielu nodrošinājumam."

Siltuma un sausuma apstākļos īpaši jāvēro laukaugu kaitēkļu attīstība un jāveic to ierobežošana, jo tiem šādi apstākļi ir labvēlīgi. Karstā un sausā laikā, kad augs ir stresā, rūpīgi jāizvērtē augu aizsardzības līdzekļu lietošana – noteikti jālasa marķējums vai šaubu gadījumā jāsazinās ar speciālistu.