31.01.2018 17:13

Lietuvas gāzes tirgotāji: Inčukalna gāzes krātuves tarifu paaugstināšana padarītu to nepievilcīgu ārvalstu klientiem

Autors  LETA--BNS
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Lietuvas gāzes tirgotāji: Inčukalna gāzes krātuves tarifu paaugstināšana padarītu to nepievilcīgu ārvalstu klientiem conexus.lv

Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") paaugstinot Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanas tarifus, tā varētu vairs nebūt pievilcīga ārvalstu klientiem, aģentūrai BNS atzina gāzes tirgotāji Lietuvā.

""Conexus" plāno palielināt tarifus par 50–60% atkarībā no produkta, bet mēs uzskatām, ka tāds palielinājums ir nepamatots un samazinātu krātuves pievilcību. Jūtam, ka cenu veidošanas politika un izsoles ir labvēlīgākas vietējiem piegādātājiem. Lai gan tarifu paaugstināšana attiektos uz visiem, tomēr Igaunijas vai Lietuvas uzņēmumiem vēl jāpieskaita transporta izmaksas, un tas samazinās to konkurētspēju," ziņu aģentūrai BNS sacīja Lietuvas valsts gāzes tirdzniecības kompānijas "Lietuvos duju tiekimas" (LDT) ģenerāldirektors Mants Mikalajūns. LDT daļu gāzes glabā Inčukalnā.

Viņš atgādināja, ka šobrīd gāzes uzglabāšanas tarifs Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir aptuveni 1,5 eiro par megavatstundu, bet to iecerēts palielināt līdz 2,3 eiro par megavatstundu.

"Gāze krātuvē parasti tiek noglabāta vasarā, tātad ļoti svarīgi, kādas būs gāzes cenas šovasar. Mūsu sašķidrinātās dabasgāzes pirkumi ir arī atkarīgi no tā, kāda varētu būt papildu apjomu uzglabāšanas maksa. Daļa mūsu portfeļa vasarā klientiem tiek veidota no sašķidrinātās gāzes tirgus, bet pērn mēs iegādājāmies papildu apjomus, lai noglabātu tos krātuvē, un no šā gada sākuma mēs izmantojam šo gāzi no krātuves," viņš stāstīja.

Pagājušajā vasarā Lietuva diezgan lēti iegādājās sašķidrināto dabasgāzi no dažādiem piegādātājiem un pēc regazificēšanas uzglabā to Inčukalnā. Šīs gāzes apjoms oficiāli netiek izpausts. Iepriekš tur tika uzglabāts tikai likumā paredzētais gāzes apmērs, kas nepieciešams, lai apgādātu visjutīgākos klientus, – vairāk nekā 30 miljoni kubikmetru.

Savukārt Igaunijas enerģētikas holdinga "Eesti Energia" pārvaldītā energouzņēmuma "Enefit" valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers norādīja, ka, pieaugot Inčukalna gāzes krātuves tarifiem, uzņēmums domās, vai izmantot tās pakalpojumus.

""Enefit" glabājis gāzi Inčukalna krātuvē divas pēdējās uzglabāšanas sezonas un gatavojas to darīt arī šogad. Tomēr gadījumā, ja uzglabāšanas tarifi tiktu būtiski paaugstināti, mums, visticamāk, nāktos pārdomāt savu rīcību, jo gāzes tirdzniecības biznesā cenas ir ļoti jutīgs jautājums. Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju par iespējamo tarifu paaugstinājumu ir noraizējušies arī daži citi tirgus dalībnieki," teikts komentārā, kuru viņš atsūtījis ziņu aģentūrai BNS.

Arī gāzes tirdzniecības uzņēmumu "Litgas" un LDT valdes priekšsēdētājs Dominiks Tučkus aģentūrai BNS paudis viedokli, ka tarifu pieaugums Inčukalnā padarīs pazemes krātuvi nepievilcīgu gāzes piegādātājiem.

"Neviens nevar pateikt, cik gāze maksās vasarā vai nākamajā ziemā. Jo lielāks būs risks, ka šī cenu starpība netiks segta, glabājot gāzi krātuvē, jo vairāk neatmaksāsies glabāt gāzi Inčukalnā. Turklāt līdztekus fiziskai uzglabāšanai pastāv arī citi instrumenti, piemēram, finansiāla apdrošināšana, un daži lielie patērētāji vairāk izmanto šos finanšu instrumentus," viņš sacījis.

Pēc Tučkus teiktā, galīgos lēmumus par Inčukalna gāzes krātuves izmantošanu Lietuvas uzņēmumi varētu pieņemt, kad būs zināmi grozījumi pakalpojumu cenu noteikšanā. "Conexus Baltic Grid" piedāvātie tarifu grozījumi vēl jāapstiprina regulatoram.

"Conexus" pārstāvji iepriekš vēstīja, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē atrodas 11,4 miljardi kilovatstundu gāzes, kas ziemā tiek piegādāta lietotājiem Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un tuvējiem Krievijas reģioniem.