24.01.2018 10:30

"Ancers" iegādājies 3000 nobarojamos dzīvniekus fermai Krimuldā

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)
"Ancers" iegādājies 3000 nobarojamos dzīvniekus fermai Krimuldā arhīvs

Cūkkopības uzņēmums "Ancers", kura fermas pērn skāra Āfrikas cūku mēris (ĀCM) un tajās nācās likvidēt visu cūku ganāmpulku, lēnām sākt atkopties un plāno piesardzīgi atsākt ražošanu, tostarp šogad kompānija ir iegādājusies 3000 nobarojamos dzīvniekus, aģentūrai LETA pastāstīja uzņēmuma valdes loceklis Raimonds Kalvāns.

Kalvāns nevarēja nosaukt precīzu ĀCM radīto zaudējumu apmēru abās uzņēmuma fermās Salaspilī un Krimuldā, taču norādīja, ka tika iznīcināts viss uzņēmuma pēdējos 20 gados ieguldītais darbs un vēl ir ļoti daudz skrupuloza darba un resursu jāiegulda ražošanas atsākšanā. Valdības piešķirto kompensāciju par ĀCM radītajiem zaudējumiem "Ancers" ir investējis šī mērķa sasniegšanā un pasākumos, lai izslēgtu jebkādas iespējas ĀCM vīrusam atkal iekļūt uzņēmuma teritorijā. Šā gada sākumā kompānija iegādājusies ģenētisko materiālu "Ancers" fermai "Rukas" Krimuldas novadā.

Pēc viņa sacītā, tas, cik ilgā laikā uzņēmumam izdosies pilnībā atjaunot darbību, ir atkarīgs no daudziem neprognozējamiem apstākļiem. "Situācija pasaulē un Latvijā ir mainīga. Ir grūti paredzēt produkcijas cenas. Ja tās būs stabilas, varam prognozēt savu darbību. Taču, ja tās būs ļoti svārstīgas, kā tas ir bijis līdz šim, pastāv risks atsākt strādāt, kad cenas ir zemākajā līmenī, kas ir bīstami. (..) Iepriekšējā gadā un šogad investēsim. Lai kaut cik saglabātu struktūru, esam nopirkuši 3000 nobarojamos dzīvniekus fermai Krimuldas novadā, lai mēs varētu nodrošināt darbu personālam un saglabātu ražošanas iekārtas darbības kārtībā," teica Kalvāns.

Viņš piebilda, ka ir jāpaiet vairākiem gadiem, lai darbību atjaunotu pilnā apmērā. "Ceram, ka šogad mūsu fermā piedzims pirmie dzīvnieki, un mēs nostāsimies uz atjaunošanās ceļa," sacīja "Ancers" valdes loceklis. Pēc viņa sacītā, grūtības sagādā arī tas, ka ĀCM dēļ uzņēmums ir zaudējis daļu darbinieku. Ja iepriekš kompānija kopumā nodarbināja 38 cilvēkus, tad patlaban uzņēmumā kopumā ir nodarbināti vien seši cilvēki.

Kalvāns piebilda, ka uzņēmuma otrā fermā Salaspils novadā patlaban nemīt neviens dzīvnieks, jo ĀCM dēļ tur pastāv tirdzniecības ierobežojumi uz ārvalstīm, ko kompetentās iestādes drīzumā plāno atcelt. Tikmēr uzņēmums ir iesniedzis ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu Vides pārraudzības valsts birojā, lai Salaspils novada cūku audzēšanas kompleksā "Bunči-1" mainītu dzīvnieku struktūru. "Ja savā laikā šajā fermā vairāk nodarbojāmies ar mazo dzīvnieku eksportu uz Lietuvu un Poliju, tad šā brīža situācija mums uzliek pienākumu cūkas nobarot līdz galam. Tamdēļ ir nepieciešama jauna atļauja," teica Kalvāns.

Pēc viņa teiktā, Vides pārraudzības valsts biroja atļauja nākotnē dos iespēju "Ancers" fermā Salaspils novadā būvēt biogāzes koģenerācijas staciju, kurā pārstrādāt kūtsmēslus. Tas gan varētu notikt tikai pēc vairākiem gadiem.

Jau ziņots, ka ĀCM 2017. gada 13. janvārī skāra "Ancers" fermu "Rukas" Krimuldas novadā, kur nedēļas laikā likvidētas 5023 cūkas. Savukārt pērn, 7. februārī sērga uzliesmoja otrajā fermā Salaspils novada "Bunčos", kur likvidēts vairāk nekā 8500 cūku liels ganāmpulks.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka 2016. gadā "Ancers" apgrozījums bija 3,075 miljoni eiro, savukārt peļņa - 256 590 eiro. Turpretī uzņēmuma 2017.gada finanšu rezultāti vēl nav publiskoti.

"Ancers" ir reģistrēts 1994. gadā, un kompānijas pamatkapitāls ir 84 020 eiro. Kompānijas vienīgā īpašniece ir Dace Kalvāne. Kompānijas pamatdarbība ir šķirnes cūku audzēšana un cūku nobarošana gaļai.