18.01.2018 12:05

"Lursoft": Visbiežāk maksātnespēja pērn ierosināta vairum-tirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
"Lursoft": Visbiežāk maksātnespēja pērn ierosināta vairum-tirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumiem arhīvs

Pagājušajā gadā maksātnespēja visbiežāk ierosināta vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozarēs strādājošiem uzņēmumiem, kuriem seko ēku būvniecības komersanti, liecina SIA "Lursoft" apkopotā statistika.

Maksātnespēja 2017. gadā gana bieži ierosināta arī sauszemes un cauruļvadu transporta jeb kravu pārvadājumu jomas un ēdināšanas pakalpojumu uzņēmumiem.


Apkopotie dati liecina, ka pagājušajā gadā samazinājies ierosināto maksātnespējas procesu skaits, bet audzis ierosināto tiesiskās aizsardzības (TAP) un ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu (ĀTAP) skaits. Pērn ierosināti 2116 maksātnespējas procesi, kas ir par 6,7% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt TAP skaits audzis par 3,5%, bet ĀTAP skaits gada laikā dubultojies.

Tostarp maksātnespēja pērn pasludināta "Rīgas vagonbūves rūpnīcai", kura, neskaitot 2015. un 2014. gadu, pēdējos gados strādājusi ar zaudējumiem un kuras nodokļu parāds 2017. gada 7. decembrī bija 1,923 miljoni eiro. Pērn maksātnespēju pieteicai arī "Rakstnieku poliklīnika" un vairāki ar būvniecības uzņēmumu "RBSSKALS" saistīti komersanti - SIA "RBSSKALS Construction", SIA "RBSSKALS Engineering", SIA "RBSSKALS Būvvadība". Tāpat arī no maksātnespējas nav spējis izvairīties saldējuma ražotājs AS "Druva food", kas vairs nav spējis segt visus kreditoru prasījumus, kā arī uzņēmumam izveidojies nodokļu parāds.

Daļai komersantu pērn ierosinātā maksātnespēja nav bijusi pirmā šāda veida pieredze, jo, pēc "Lursoft" datiem, 89 uzņēmumiem jau kādreiz ir bijusi ierosināta maksātnespēja, TAP vai ĀTAP.

Iezīmējot aprises uzņēmumiem, kuriem pagājušajā gadā ierosināti maksātnespējas procesi, "Lursoft" norāda, ka tie nebūt nav nesen reģistrēti komersanti, jo to vidējais vecums ir 8,4 gadi. Šis uzņēmumu vecums sasaucas ar ekonomiskās krīzes laiku, kad, lai nepaliktu bez iztikas līdzekļiem un darba, daudzi izvēlējās attīstīt biznesu.

Tāpat apkopotie dati liecina, ka 41 pašvaldībā pagājušajā gadā nav ierosināts neviens maksātnespējas, TAP vai ĀTAP process, savukārt skaitliski visvairāk maksātnespējas, TAP un ĀTAP procesu pērn ierosināts lielo pilsētu uzņēmumiem. Rīgā reģistrētajiem uzņēmumiem pērn ierosināti 445 procesi, Daugavpilī - 27, bet Liepājā - 21.

"Lursoft" apkopotie dati arī atklāj, ka Sējas novadā pagājušajā gadā maksātnespējas, TAP vai ĀTAP procesi ierosināti četriem uzņēmumiem, kas ir teju 2% no kopējā novadā reģistrēto komersantu skaita, kamēr Rīgā tie ir 0,4%, Daugavpilī - 0,7%, bet Liepājā - 0,4%.

Gluži tāpat kā iepriekšējos gados, arī pērn lielāko daļu no visiem procesiem veidojušas fizisko personu maksātnespējas lietas - fiziskajām personām 2017.gadā ierosināti 1529 maksātnespējas procesi jeb 72,3% no kopējā pērn ierosināto procesu skaita. Gada laikā fiziskām personām ierosināto maksātnespēju skaits sarucis par 10 procesiem.

Tostarp 2017.gadā no visām fiziskajām personām, kurām ierosināta maksātnespēja, uz procesa ierosināšanas brīdi 20,9% bijušas amatpersonas vai dalībnieki kādā Latvijā reģistrētā uzņēmumā, savukārt 22% personas iepriekš darbojušās biznesā, taču procesa ierosināšanas brīdi uzņēmumos vairs nav ieņēmušas amatus vai nav bijušas to kapitāldaļu turētājas.

To vidū ir arī kādreiz Liepājā labi zināmais uzņēmējs Andris Griģis, kuram savulaik piederējuši tādi uzņēmumi kā SIA "Kurzemes bekons", AS "Līvas viesnīca", SIA "Lielbātas avots" un daudzi citi, savukārt pērn decembrī pasludināts uzņēmēja maksātnespējas process. Uzņēmēja maksātnespēju veicinājuši vairāki iepriekšējos gados reģistrēti galvojumi. Uz maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas brīdi uzņēmēja parāda saistības, kurām iestājies izpildes termiņš, veidoja 14,053 miljonus eiro.