16.01.2018 15:21

Sanācijas darbus Inčukalna gudrona dīķos varētu atsākt janvāra beigās vai februāra sākumā

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Sanācijas darbus Inčukalna gudrona dīķos varētu atsākt janvāra beigās vai februāra sākumā arhīvs

Saskaņā ar pilnsabiedrības "Inčukalns eko" piedāvājumu sanācijas darbi Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorijā tiks sākti nekavējoties pēc līguma slēgšanas, kas paredzēta janvāra beigās vai februāra sākumā, aģentūrai LETA sacīja Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Viņa skaidroja, ka pilnsabiedrības pirmajos darbos ietilpst teritorijas apsekošana un Inčukalna gudrona dīķu teritorijā jau esošo inženiertehnisko būvju stāvokļa izvērtēšana. "Pirmā mēneša laikā pilnsabiedrībai nepieciešams saskaņot sanācijas darbu veikšanas programmu ar VVD. Pēc dienesta akcepta saņemšanas varēs tikt uzsākti dīķu attīrīšanas darbi, kas ir apmēram 31 diena pēc līguma noslēgšanas," skaidroja Koļegova.

VVD vadītāja uzsvēra, ka saskaņā līgumu, kas sastādīts, balstoties uz Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (FIDIC) izstrādātās "Dzeltenās grāmatas" līguma paraugu, pilnsabiedrība nevarēs sanācijas darbu laikā pieprasīt papildu līdzekļus, piemēram, lielāka piesārņojuma apmēra attīrīšanai.

Pilnsabiedrībai gan ir tiesības 28 dienu laikā no līguma noslēgšanas brīža informēt VVD par jebkādiem konstatētiem apstākļiem, kas varētu traucēt izpildīt līguma saistības, skaidroja Koļegova. Viņa piebilda, ka pilnsabiedrības pārstāvji arī ir informēti par visu projektā līdz šim iesaistīto pušu iepriekš aprēķinātajiem dīķu piesārņojuma apjomiem.

VVD direktore otrdien Saeimas Vides un klimata politikas apakškomisijas deputātiem norādīja, ka daļa sanācijas darbu to inženiertehniskās specifikācijas dēļ ir komercnoslēpums, tādēļ to specifika tiek klasificēta kā ierobežotas pieejamības informācija.

Viņa gan skaidroja, ka iepriekš iesniegtajiem darbu projektiem bija ļoti līdzīgas gan paredzētās izmaksas, gan arī tehniskās specifikācijas. "Inčukalna eko" plānoto darbu veikšanai būs nepieciešams dīķu teritorijā būvēt jaunas inženiertehniskās būves jeb angārus, kam saņemtas atļaujas no Inčukalna novada būvvaldes, viņa norādīja.

Arī "Inčukalns eko", tāpat kā iepriekšējā sanācijas darbu posma veicējs "Skonto būve", smels gudronu ārā no dīķa, lai to sajauktu ar biodegvielu tālākai dedzināšanai rūpnīcā SIA "Cemex". Ķīmisko vielu sajaukšanas darbi, nodrošinot gaisa nosūkšanu un attīrīšanu, noritēs uz vietas pie dīķiem. Savukārt grunti pilnsabiedrība plāno tīrīt mehāniski – izceļot ārā, attīrot un novietojot atpakaļ iepriekšējā vietā, teica Koļegova.

Tāpat laikā no janvāra beigām līdz februāra sākumam VVD paredzējis noslēgt līgumu par sanācijas darbu tehniskās uzraudzības veicēju. Konkursā sākotnēji pieteicās divi uzņēmumi, taču Koļegova Saeimas apakškomisijas deputātiem atteicās izpaust to nosaukumus.

Kā ziņots, starp divu pretendentu piedāvājumiem dīķu sanācijas darbu turpināšanai par saimnieciski izdevīgāko atzīts pilnsabiedrības "Inčukalns eko" piedāvājums, kas saņēma 76,25 punktus. Savukārt otra pretendenta AS "A.C.B." piedāvājums tika novērtēts ar 71,25 punktiem.

Paredzēts, ka līdz 2023. gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Specifiskā atbalsta īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir līdz 29 257 750 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums – 24 869 088 eiro un valsts budžeta finansējums līdz 4 388 662 eiro. No 29,2 miljonu eiro kopsummas pilnsabiedrībai "Inčukalns eko" par veiktajiem darbiem paredzēts izmaksāt 26,6 miljonus eiro. Atlikušie 2,6 miljoni eiro izmantoti projekta izstrādei, kā arī daļa no tiem tiks izmantoti pilnsabiedrības darbu uzraudzībai, teritorijas vides monitoringam un citiem darbiem.

Pilnsabiedrība "Inčukalns eko" dibināta 2016. gadā, un tās dalībnieki ir AS "VentEko", SIA "Eko osta" un AS "BAO".

Tāpat ziņots, ka, rodoties nesaskaņām starp VVD un iepriekšējo darba izpildītāju "Skonto būve", tika apdraudēta Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošana. Uzņēmums paziņoja, ka par pašreizējajiem līdzekļiem darbu pabeigt nav iespējams, savukārt VVD atteicās piešķirt papildu līdzekļus. Tā vietā VVD lauza līgumu ar darbu izpildītāju un lika pamest projekta īstenošanas vietu.

Pagājušā gada 13. martā VVD aicināja pilnsabiedrību "Inčukalns eko" un AS "A.C.B." sagatavot savus tehniskos un finanšu piedāvājumus Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas darbu otrajam posmam.