09.01.2018 11:38

"Balsts": Par spīti ekonomikas izaugsmei mājokļu tirgū ir relatīvs klusums

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
"Balsts": Par spīti ekonomikas izaugsmei mājokļu tirgū ir relatīvs klusums pixabay.com

Pērn ekonomika Latvijā strauji augusi, bet mājokļu tirgū vēl valdīja relatīvs klusums – pircēju aktivitāte saglabājusies 2016. gada līmenī, savukārt nekustamo īpašumu darījumu skaits pat samazinājies par 1,6%, aģentūru LETA informēja nekustamo īpašumu kompānijas "Balsts" valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

Lai arī ekonomiskā situācija 2017. gadā uzrādījusi izaugsmi, tomēr no jauna izsniegto hipotekāro kredītu dinamika, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, ir teju uz pusi mazāka, informēja Zariņš. Nekustamo īpašumu darījumu skaits pērn pat samazinājies par 1,6%, turpretim 2016. gadā tas bija pieaudzis par 10,5%.

"Šobrīd darba tirgus sācis "silt", taču ekonomikas tendences darba tirgū allaž atspoguļojas ar nelielu kavēšanos. Vēl nepieciešams laiks, līdz iedzīvotāji kļūst pārliecināti par finansiālās situācijas uzlabojumu un apsvērs mājokļa pirkumu. Prognozējam, ka 2018. gadā vidējās cenas turpinās pieauguma tempu, bet nepārsniegs pagājušā gada līmeni no 6% līdz 7% gadā," skaidroja Zariņš.

Sērijveida dzīvokļu vidējās cenas kopš 2017. gada sākuma palielinājušās par 6,8%. Pieaugums izskaidrojams ar ievērojamu dzīvokļu piedāvājuma samazināšanos, sacīja Zariņš.

Rīgas jauno dzīvokļu tirgū pērn vidēji notika 120–130 darījumu mēnesī. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos šobrīd ir vidēji no 1000 eiro līdz 1750 eiro par kvadrātmetru, Rīgas centrā no 1450 eiro līdz 3800 eiro par kvadrātmetru. Klienti pārsvarā interesējās par nelieliem divu trīs istabu dzīvokļiem ar pilnu apdari.

Pērn Rīgā bija pieprasīts arī sekundāro mājokļu īres tirgus. Cilvēki, meklējot darbu un uzsākot studijas, no reģioniem turpina pārcelties uz Rīgu, un visbiežāk izvēlas īrēt, informēja Zariņš. Pieprasījums pēc kvalitatīviem īres dzīvokļiem joprojām pārsniedz piedāvājumu, tas ļauj īres likmes noturēt pašreizējā līmenī. Zariņš prognozēja, ka 2018. gadā īres cenas paaugstināsies 5–7% robežās.

Pieprasījums pēc biroju telpu nomas 2017. gadā bija stabils, tāpēc arī nomas maksu līmenis saglabājies bez izmaiņām. Zariņš prognozēja, ka nomas maksas 2018. gadā nepieaugs, kā arī atsevišķos segmentos, iespējams, pat samazināsies. Lielākais pieprasījums 2017. gadā bija pēc nelieliem un vidēja lieluma B klases birojiem platībā no 30 līdz 100 kvadrātmetriem pilsētas centrā vai klusajā centrā ar nomas maksu ne augstāku par astoņiem eiro par kvadrātmetru. Birojiem par šādu nomas maksu brīvo platību īpatsvars Rīgā ir 4–5%.