11.12.2017 16:08

Kādas automašīnas izvēlas Latvijas pelnošākie uzņēmumi?

Autors  "Lursoft"
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Kādas automašīnas izvēlas Latvijas pelnošākie uzņēmumi? pixabay.com

Automašīna nav tikai luksusa prece, lai demonstrētu savu statusu. Daudziem uzņēmumiem tā ir tikpat liela pirmās nepieciešamības lieta kā citiem dators, bez kura nebūtu iespējams uzņēmumam pilnvērtīgi funkcionēt.

"Lursoft" veicis pētījumu, lai noskaidrotu, kādas automašīnas visbiežāk atrodamas Latvijas TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos – cik lieli ir šo uzņēmumu autoparki, kādu marku automašīnas tajos pārstāvētas visbiežāk un kāds ir to nobraukums.

Pētījums atklāj, ka TOP 50 Latvijas pelnošāko uzņēmumu autoparkā reģistrētas 2419 automašīnas, kuru kopējais nobraukums ir 120,54 milj.km. "Lursoft" aprēķinājis, ka šo automašīnu vidējais vecums ir nepilni 3 gadi, savukārt vidējais motora tilpums – 1598 cm3.

"Lursoft" aprēķini rāda, ka 22,07% no visiem TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos esošajiem auto reģistrēti 2014.gadā, bet vēl 21,65% – 2013.gadā.
Visvairāk automašīnu reģistrēts AS "Latvenergo", AS "Latvijas valsts meži" un SIA "Lattelecom" autoparkos. Pētījumā apskatīto uzņēmumu autoparkos kopumā atrodami 43 ražotāju 212 dažādi automašīnu modeļi.

Analizējot darbinieku skaitu attiecību pret autoparkā esošo spēkratu skaitu, jāsecina, ka lielāks strādājošo skaits nebūt automātiski nenozīmē arī lielāku auto skaitu uzņēmumā, jo noteicošā ir uzņēmumu darbības joma un specifika. Piemēram, gan AS "Latvenergo", gan AS "Latvijas valsts meži" un SIA "Lattelecom" uz katru uzņēmuma autoparkā reģistrēto spēkratu, ņemot vērā uzņēmumu plašo darbības teritoriju, ir vidēji 3 darbinieki, kamēr azartspēļu nozarē strādājošajam SIA "Alfor" uz katru kompānijas autoparkā esošo auto ir teju 11 strādājošie.

Visvairāk automašīnu atrodams jau pieminēto AS "Latvenergo", AS "Latvijas valsts meži" un SIA "Lattelecom" autoparkos, kā arī tirgotājam SIA "DEPO DIY" un farmācijas uzņēmumam AS "Olainfarm", kura autoparkā atrodamas 11 dažādu marku automašīnas. Lai gan starp tām lielāko daļu jeb 78,86% veido "Toyota" spēkrati (populārākie – "Auris", "Yaris" un "Yaris Hybri""), farmācijas uzņēmuma rīcībā ir arī vairākas 2016. un 2017. gadā reģistrētas "BMW xDrive" automašīnas, kā arī šogad reģistrēts "Audi A6 Limousine", kura nobraukums reģistrācijas brīdī bijis vien 12 km.

Pelnošākie uzņēmumi ar lielāko autoparku: AS "Latvenergo" – 535 automašīnas (1478 darbinieki); AS "Latvijas valsts meži" – 492 automašīnas (1267 darbinieki); SIA "Lattelecom" – 359 automašīnas (1215 darbinieki); SIA "DEPO DIY" – 161 automašīna (1536 darbinieki); AS "Olainfarm" – 123 automašīnas (1070 darbinieki).

Topā jaunas automašīnas
Vadoties no pēdējās Tehniskajās apskatēs fiksētās informācijas, TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos esošo automašīnu vidējais nobraukums ir 40 141 km. Šo automašīnu kopējais nobraukums ir 120,54 milj.km.

Pieejamie dati liecina, ka nedaudz vairāk nekā trešdaļa jeb 35,44% no visiem pētījumā iekļauto uzņēmumu spēkratiem pēdējās tehniskās apskates laikā bijuši klasificējami kā jauni, jo to nobraukums bijis mazāks nekā 100km. Šādas automašīnas atrodamas 33 no 50 uzņēmumu autoparkos.

Tieši šī grupa arī veido lielāko daļu starp pelnošāko uzņēmumu autoparkos reģistrētajiem auto. Aiz tās seko automašīnas, kuru pēdējais fiksētais nobraukums ir robežās no 50 001 līdz 100 000 km. 42,65% no šajā kategorijā ietilpstošajām automašīnām reģistrētas 2014.gadā, bet vēl 32,72% – 2013.gadā. Visvairāk šādu automašīnu, ņemot vērā šīm kompānijām piederošo kopējo auto skaitu, reģistrētas AS "Latvijas valsts meži", AS "Latvenergo" un SIA "Lattelecom" autoparkos.

Kuras ir populārākās automašīnas pelnošāko uzņēmumu autoparkos?
Lai gan "Lursoft" statistiku dati rāda, ka komercķīlās visbiežāk tiek ieķīlātas vācu auto markas "Volkswagen","Mercedes Benz" un "Audi", TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos no šīm automašīnu markām līderos spējis izvirzīties vien "Volkswagen"."Volkswagen" markas automašīnas veido teju piektdaļu no TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparka un to vidējais vecums ir 3 gadi. Visbiežāk šie Vācijā ražotie spēkrati sastopami starp AS "Latvenergo" īpašumā esošajām automašīnām. Jāpiebilst, ka no TOP 50 pelnošākajiem uzņēmumiem tikai 18 kompāniju autoparkos nav vismaz vienas "Volkswagen" automašīnas.

Pēc "Lursoft" aprēķiniem, TOP 50 pelnošāko Latvijas uzņēmumu autoparkos katrā reģistrētas vidēji 48 automašīnas.

Kuru ražotāju automašīnas visbiežāk sastopamas Latvijas pelnošāko uzņēmumu autoparkos? "Volkswagen", "Toyota", "Dacia", "Škoda", "Peugeot".

Iepazīstoties ar pelnošāko uzņēmumu autoparkos esošo automašīnu markām un to modeļiem, redzams, ka līderos izvirzījušās tipiskas darba automašīnas, kurā spēkratu konfigurāciju iespējams salāgot ar pieejamu cenu. Tāds, piemēram, ir praktiskais "Volkswagen Caddy", kas visbiežāk atrodams AS "Latvenergo" autoparkā, vai arī "Dacia Duster", kuru iecienījis AS "Latvijas valsts meži". To, ka šīs automašīnas izturējušas laika pārbaudi, vislabāk pierāda tas, ka uzņēmuma autoparkā ik gadu tiek reģistrēti aizvien jauni šīs markas automašīnu modeļi.

"Škoda" TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos pārstāvēta ar 7 automašīnu modeļiem, no kuriem vispopulārākais – "Octavia". "Škoda Octavia" spēkrati lielā skaitā atrodami gan SIA "Maxima Latvija", gan SIA "Alfor" autoparkos. Savukārt "Toyota" pārstāvēta ar 13 dažādiem modeļiem, starp kuriem iecienītākais ir "Hilux", kuru pats auto ražotājs raksturo kā tipisku darba zirgu. Ar "Toyota Hilux" visbiežāk pārvietojas AS "Latvenergo" un AS "Latvijas valsts meži" darbinieki.

Populārākie automašīnu modeļi TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos: "Dacia Duster", "Volkswagen Caddy", "Škoda Octavia", "Toyota Hilux", "Mitsubishi L200".

Runājot par pelnošāko uzņēmumu autoparkos esošo automašīnu markām, jāteic, ka starp tipiskajiem darba spēkratiem atrodami arī vairāki ekskluzīvāki auto. Tāds ir jau pieminētais AS "Olainfarm" šogad reģistrētais "Audi A 6 Limousine". Līdzīgs modelis atrodams arī AS "Elko Grupa" autoparkā, kas šogad arī reģistrējusi jaunu "Audi A6 Limousine" vien ar 8 km nobraukumu. "Audi" tirgotāja mājas lapā atrodamā informācija liecina, ka šo automašīnu cena rēķināma sākot no 40 300 EUR.

Jāpiebilst, ka gan AS "Elko Grupa", gan SIA "Alfor" autoparkos šogad katrā reģistrēts arī pa jaunam "Audi Q7", kuru vērtība ir sākot no 61 500 EUR. Savukārt gan AS "Drogas", gan AS "Olainfarm" autoparkos šogad reģistrēti jauni "BMW X6 Drive" spēkrati, kuru cenas, balstoties uz auto tirgotāja mājas lapā publicēto informāciju, ir sākot no 70 100 EUR. Jauni "BMW xDrive" automobiļi 2017.gadā reģistrēti arī SIA "Ventspils nafta termināls", AS "Elko Grupa" autoparkos.

Visbiežāk izvēlas automašīnas neitrālās krāsās
Iegādājoties jaunus spēkratus, juridiskas personas visbiežāk izvēlas kādu no bāzes piedāvājumā esošajiem krāsojumiem, tādējādi izvairoties no lieka cenas sadārdzinājuma, ar kuru būtu jārēķinās, izvēloties ekskluzīvāku auto krāsu. Tāpat arī, nenoliedzami, neitrālā krāsā esošos spēkratus iespējams vieglāk nomarķēt ar uzņēmuma logo un reklāmu.

Aplūkojot, kādu krāsu automašīnas visbiežāk dominē TOP 50 pelnošāko uzņēmumu autoparkos, redzams, ka visplašāk pārstāvētas ir dažādu variāciju pelēkas automašīnas, savukārt popularitātes ziņā nepārspēta ir baltā krāsa.

"Lursoft" aprēķinājis, ka no visiem pētījumā apskatīto uzņēmumu autoparkos esošajiem auto 36,87% ir tieši baltā krāsā. Proti, no pētījumā aplūkotajiem 50 uzņēmumiem 27 kompāniju autoparkos ir vismaz viena baltas krāsas automašīna. Gaiši pelēkas automašīnas atrodamas 23 uzņēmumu autoparkos, bet pelēkas – 22.

Tiesa, ir uzņēmumi, kuri atļāvušies arī atkāpes, iegādājoties spēkratus, piemēram, oranžā, violetā vai ķiršu krāsā.

Populārākās auto krāsas Latvijas pelnošāko uzņēmumu autoparkos: balta, gaiši pelēka, pelēka, tumši zila, tumši pelēka.