26.10.2017 13:48

Asociācija: Patlaban Latvijā provizoriski ir nenovākta apmēram ceturtdaļa kartupeļu ražas

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Asociācija: Patlaban Latvijā provizoriski ir nenovākta apmēram ceturtdaļa kartupeļu ražas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs

Patlaban Latvijā pēc provizoriskajām aplēsēm ir nenovākta apmēram ceturtdaļa kartupeļu ražas, sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle.

"Šausmīgi žēl ir nenovākto lauku, kur kartupeļu ražas ir labas, bet ir tik daudz nenovāktu platību. Pēc provizoriskajām aplēsēm kādi 25% kartupeļu, es domāju, ir nenorakti un, visticamāk, vēl tikai pāris procentus novāks," sacīja Kraukle, lēšot, ka piektdaļa šā gada kartupeļu ražas tā arī varētu palikt nenovākta, jo lietavu dēļ agrotehnika nevarēja savlaicīgi piekļūt šiem laukiem.

Kraukle piebilda, ja neņem vērā nenovāktās platības, novāktā raža ir patiešām laba un vietām gandrīz vai labāka nekā pērn. Arī liela daļa sēklas kartupeļu ir novākti.

Vienlaikus viņa teica, ka zemnieki joprojām cenšas ievākt atlikušo daļu nenovāktās ražas, neraugoties uz risku, ka šādā laikā vāktus kartupeļus būs problemātiski uzglabāt. "Lai kartupeļi labi uzglabātos, tos nepieciešams rakt siltā laikā. Tagad nav silts," skaidroja Kraukle. Pagaidām ir grūti spriest, kā uzglabāsies vēlāk vāktie kartupeļi, viņa atzīmēja.

Asociācijas vadītāja pieļāva, ka visvairāk nenovāktu platību ir cietes un pārtikas kartupeļu audzētājiem, kamdēļ cietes ražošanai šogad trūkst izejvielas, ar ko sastopas kartupeļu cietes ražotājs "Aloja Starkelsen". "Vidzemē, kartupeļus nevar jau novākt, jo kombains grimst zemē. Ziemeļvidzemē jau sācies diezgan liels sals un nevar īsti novākt. Nenovāktas platības paliek lielas," sacīja Kraukle, piebilstot, ka joprojām ir novākti lauki arī Latgalē un Kurzemē.

Tajā pašā laikā čipšu ražošanai kartupeļu Latvijā ievākts pietiekami, un izejvielas šogad netrūkst, viņa sacīja. Arī patērētājiem nav jābažījas par kartupeļu trūkumu. Ja kādā brīdī izbeigsies vietējā raža, tirgotāji piedāvās importa produkciju.

"Lielie kartupeļu "ceļi" iet caur bāzēm un bāzes jau attiecīgi noreaģēs un piedāvās poļu kartupeļus vai kādu citu ievesto produkciju. Nav tā, ka Latvija paliks bez kartupeļiem. Esam brīvajā Eiropas Savienības tirgū," viņa atgādināja.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības mērķis ir apvienot kartupeļu audzētājus un pārstrādātājus, lai koordinētu biedrības biedru savstarpējo darbību kopīgu interešu aizstāvēšanai, veicinātu sadarbību, tirgus attīstību un iekšējā tirgus aizsardzību, kā arī, lai pārstāvētu savu biedru intereses attiecībās ar valsts varas, pārvaldes un citām institūcijām Latvijā un ārzemēs, kuru darbība ietekmē biedrības biedru intereses.