24.07.2012 15:33

Portāls: Lidosta pārtrauc iepirkumu pēc tam, kad E. Siliņas vīra firmas piedāvājums paliek otrajā vietā

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Deputāte Elīna Siliņa. Deputāte Elīna Siliņa. www.foto.delfi.lv

Mārupes novadā esošā starptautiskā lidosta "Rīga" izbeigusi aptuveni miljonu vērtu iepirkuma procedūru pēc tam, kad uzvaru tajā nav izdevies nodrošināt firmai, kura saistīta ar tā dēvētā neatkarīgo deputātu sešinieka politisko aizmuguri.

Saeimas deputāte Elīna Siliņa, kuras civilvīram Andrim Treijam pastarpināti piederošā SIA "RBSSKALS serviss" pretendējusi uz vērienīgu līgumu ar "sešinieka" politiski pārraudzītās Satiksmes ministrijas (SM) kapitālsabiedrību, noliedz iepirkuma ietekmēšanu caur "sešinieka" pārstāvi lidostas valdē, valmierieti Kasparu Ozoliņu, vēsta portāls "Pietiek.com".


Tas noskaidrojis, ka aptuveni miljonu latu vērtais līgums uz trim gadiem par lidostas telpu uzkopšanu pirms pusotra mēneša ticis izbeigts. Oficiālais iemesls, ko min amatpersonas, – atverot pretendentu piedāvājumus, secināts, ka lidostai nebūs ekonomiskā ieguvuma no telpu uzkopšanas nodošanas ārpakalpojumā. Neoficiāli izskan, ka konkurss izbeigts pēc tam, kad vairāku nedēļu "politiskā kašķī" nav izdevies panākt "vajadzīgās firmas" uzvaru konkursā. E. Siliņas civilvīram pastarpināti piederošās SIA "RBSSKALS" serviss piedāvājums cenas ziņā izrādījies tikai otrais labākais.

Starp SIA "RBSSKALS" serviss amatpersonām deputātes E. Siliņas vīrs A. Treijs neparādās. Tomēr viņam pastarpināti caur SIA "Damma", kas ir šīs firmas vienīgā īpašniece, pieder 26,57 % "RBSSKALS" serviss kapitāldaļu, rāda "Lursoft" dati. Pārējie 73,43 % pieder "RBSSKALS" īpašniekam Mārim Saukānam. Abi ir arī SIA "Damma" vienīgie valdes locekļi.

Deputāte gan noliedz jebkādu "sešinieka" politiski pārraudzītās satiksmes jomas iepirkumu ietekmēšanu par labu vīra biznesam. Arī K. Ozoliņš, kurš drīz pēc "sešinieka" ienākšanas SM nonāca ministra birojā un lidostas valdē, uzsver, ka "es neesmu no viņiem atkarīgs un viņu uzdevumus pildošs".

Politiķes E. Siliņas skaidrojumos par K. Ozoliņa darbību SM tomēr uzpeldēja līdz šim visu pušu noliegtais fakts, ka viņš ir šīs deputātu grupas ieteikts cilvēks. "Viņš ir mūsu ieteikts cilvēks Satiksmes ministrijā, kurš tāpat kā Klāvs Olšteins [SM parlamentārais sekretārs] palīdz mums būt lietas kursā, kas tur notiek. Viņš ir mans skolasbiedrs, bērnības draugs, kuram es uzticos," K. Ozoliņu, kurš līdz šim ticis oficiāli raksturots kā Valmieras domes jurists, kura CV nejauši nonācis uz satiksmes ministra Aivja Roņa galda, raksturoja E. Siliņa.

Oficiāls paziņojums Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) vietnē par atklātu konkursu telpu uzkopšanas pakalpojumu iepirkšanai lidostā "Rīga" parādījās 2. janvārī. Bija plānots, ka pieteikumu iesniegšana beigsies 27. februārī, bet konkursa norisi aizkavēja divu grozījumu izdarīšana konkursa nolikumā.

Apsvērumi telpu uzkopšanas nodošanai ārpakalpojumā bija saistīti ar lidostas vēlmi atbrīvoties no specifiskas, tās pamatdarbībai netipiskas funkcijas un salīdzinoši nelieliem, bet piņķerīgiem saimnieciskiem konkursiem, kas ik gadu jāizsludina vairāki, lai šo funkciju pildītu, piemēram, tualetes papīra, šķidro ziepju un citu preču iepirkšanai.

Līdz pavasarim telpu uzkopšanas konkurss gājis savu gaitu, bet tad, kādas iesaistītās amatpersonas vārdiem runājot, "sākās politisks kašķis". Atverot kopumā septiņu firmu iesniegtos piedāvājumus, atklājies, ka labāko cenu piedāvājusi nevis ar deputātu sešinieku saistītais "RBSSKALS" serviss, bet SIA "Cleanhouse", kuras piedāvātā līguma summa uz trim gadiem bijusi par 76 015,86 latiem mazāka. "RBSSKALS" serviss, kuras līdzīpašnieks ir deputātes E. Siliņas vīrs, lidostai piedāvājis telpu uzkopšanu trīs gadus veikt par 1 021 129,02 latiem, bet "Cleanhouse" – par 945 113,16 latiem.

Pēc vairāku nedēļu iekšējiem strīdiem, kuros nav atrasti argumenti, kā panākt līguma slēgšanu ar "vajadzīgo firmu", izlemts, ka iepirkumu procedūra tiks izbeigta, par ko 30. maijā parādījusies oficiāla publikācija IUB vietnē. K. Ozoliņš iejaukšanos konkursa norisē "RBSSKALS" interesēs kategoriski noliedz, viņš kā lidostas jaunais valdes loceklis konkursam "pieslēdzies ar svaigu galvu" jau tā norises gaitā. Iepirkuma procedūra esot izbeigta, jo "netika saskatīts ekonomiskais ieguvums".

Lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētājs Arnis Luhse portālam "Pietiek.com" kā vēl vienu konkursa izbeigšanas iemeslu minēja, ka telpu uzkopšanas nodošana ārpakalpojumā uztraukusi lidostas apkopēju arodbiedrību un bijušas bažas, ka ar to neizdosies vienoties par jaunu kārtību.

Tieši lidostas apkopēju neapmierinātība kā galvenais iemesls konkursa izbeigšanai minēts konkursā uzvarējušās, bet līgumu tā arī neieguvušās SIA "Cleanhouse" vadībai. Tā no komentāriem atturējās, bet Latvijas Profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija, starp kuras biedriem ir arī šī firma, lidostas konkursa izbeigšanas oficiālo ieganstu portālam komentēja kā "dīvainu", paužot aizdomas, ka tas nav bijis patiesais iemesls.

Lēmums par telpu uzkopšanas nodošanu ārpakalpojumā tika pieņemts vēl lidostas vecās valdes laikā pašā gada sākumā. To, ka konkurss ticis izsludināts, vēl pirms viņš sāka strādāt lidostā, uzsver arī K. Ozoliņš, par kura iecelšanu lidostas valdē SM paziņoja 9. martā.

Tomēr faktiski K. Ozoliņš, izmantodams satiksmes ministra padomnieka autoritāti, SM kapitālsabiedrības sāka apciemot jau ilgi pirms tam. 2. decembrī, dienu pēc K. Ozoliņa stāšanās A. Roņa padomnieka amatā, portāls rakstīja: neoficiāli jau pāris nedēļas pirms tam izskanēja informācija, ka viņš sācis kontaktēties ar dažu SM kapitālsabiedrību vadību, radot iespaidu, ka būs "lietu kārtotājs". Pats K. Ozoliņš toreiz to "Pietiek.com" kategoriski noliedza.

Pēc vairāk nekā pusgada darbības avoti SM un tās kapitālsabiedrībās K. Ozoliņu tagad raksturo kā cilvēku, kurš izmanto deputātu sešinieka politisko ietekmi ministrijā un satiksmes ministra uzticību, cenšoties kontrolēt iepirkuma procesus satiksmes sfērā. Ministrs A. Ronis, kad "Pietiek.com" viņam pirms neilga laika jautāja, vai viņš nebažījas, ka K. Ozoliņa darbošanās var kaitēt ministra reputācijai, uzsvēra, ka savam padomniekam uzticas un viņam neesot informācijas, kas to liktu apšaubīt.

Neformāli darbojas sistēma, ka kapitālsabiedrību iepirkumiem, kuru summa pārsniedz 100 000 latu gadā, zaļā gaisma tiek saskaņota ar ministra biroju, un ministra juridiskajam padomniekam jau šajā stadijā ir iespēja ietekmēt procesu. "Mēs jau esam pieraduši, ka priekšā būs K. Ozoliņš, kurš, ja gribēs, nobremzēs," "Pietiek.com" neoficiāli izteicās avots kādas SM kapitālsabiedrības vadībā. Tāpat zināms, ka drīz pēc K. Ozoliņa ierašanās lidostā viņš panācis jauna – Juridiskā departamenta – izveidi, kuras vadītājas amatam atvedis valmierieti Laumu Jenču. Pats K. Ozoliņš kategoriski atteicās komentēt, kādas attiecības viņu saista ar L. Jenču un kur abi iepazinušies.