12.06.2013 15:22

Maijā bezdarbs sarucis; Pierīgā zemākais starp reģioniem

Autors  Līga Greiškane, Ivo Jirgens
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Maijā bezdarbs sarucis; Pierīgā zemākais starp reģioniem Krišjānis Grantiņš

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) apkopotie dati par maiju liecina, ka Pierīgā bez darba bija 6,5 procenti no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, un tas ir nedaudz mazāk nekā pirms mēneša.

Jānorāda, ka kopumā reģistrētā bezdarba līmenis valstī maija beigās bija 9,9 procenti no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita. Bezdarba līmenis salīdzinājumā ar šāgada aprīlī samazinājies par 0,5 procentpunktiem, liecina NVA dati. NVA uzskaitē 2013. gada maija sākumā bija 102 760, bet maija beigās – 97 769 bezdarbnieki. Pirmo reizi kopš bezdarba pieauguma ekonomiskās krīzes iespaidā, reģistrēto bezdarbnieku skaits ir noslīdējis zem simt tūkstošiem. Kopumā bezdarbnieku skaits valstī mēneša laikā ir samazinājies turpat par pieciem tūkstošiem cilvēku (4991).

2013. gada maijā bezdarbnieka statuss tika piešķirts 7564 personām, tas ir par 855 cilvēkiem jeb 10,2 procentiem mazāk nekā 2013. gada aprīlī. 6805 bezdarbnieki maijā iekārtojās pastāvīgā darbā un par to informēja NVA, bet 4761 zaudēja bezdarbnieka statusu, jo bez attaisnojoša iemesla nepildīja bezdarbnieka pienākumus, piemēram, lai iegūtu statusu, NVA sniedza par sevi nepatiesas ziņas, kļuva par darba ņēmēju un par darba attiecību sākšanu neinformēja NVA, neieradās uz NVA konsultāciju pie sava nodarbinātības aģenta noteiktajā apmeklējuma laikā u. c.

2013. gada maijā darba devēji NVA filiālēs pieteica 3798 brīvās darbavietas. Kopumā maija beigās NVA datubāzē bija 6130 darba devēju NVA filiālēs reģistrētās brīvās darbavietas. Visvairāk ar NVA filiāļu starpniecību darba devēji maijā meklēja veikalu pārdevējus, šuvējus, palīgstrādniekus, kravas automobiļa vadītājus, pavārus, kūdras ieguves palīgstrādniekus, pastniekus, komplektētājus, kuģu remontatslēdzniekus, rokas lokmetinātājus, vilcējautomobiļa vadītājus, kuģubūves atslēdzniekus, veikala kasierus, pārdevējus konsultantus, sezonas lauksaimniecības strādniekus.

"Dati parāda kopumā mērenu darbaspēka pieprasījumu darba tirgū, sezonas darbi to palielina tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas, būvniecības un transporta nozarēs. Šobrīd NVA ir reģistrēts par 35 procentiem vakanču vairāk, nekā tas bija pirms gada," jaunākos statistikas datus komentē NVA direktore Inese Kalvāne. "Pozitīvas tendences ir vērojamas arī bezdarbnieku darbā iekārtošanās jomā. Kopumā šī gada piecos mēnešos darbu ir atraduši 30 880 aģentūrā reģistrētie bezdarbnieki, bet pērn šajā pašā periodā – 28 500. Veiksmīgākie darba atrašanā ir tie bezdarbnieki, kuriem ir profesionālā kvalifikācija."

Zemākais bezdarba līmenis maija beigās reģistrēts Rīgas reģionā – 6,5 procenti, augstākais bezdarba līmenis bija Latgales reģionā – 20,2 procenti. Valsts lielākajās pilsētās bezdarba līmenis maija beigās bija: Rīgā – 6,1 procenti, bet Jūrmalā – 8,9 procenti.

Iepriekš:
Marta beigās bezdarba rādītājs Pierīgā – 7 %
Aprīļa beigās bez darba Pierīgā bija 11 397 cilvēki