26.07.2017 16:27

Noraida opozīcijas priekšlikumu neapliekamo minimumu pielīdzināt minimālajai algai

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Noraida opozīcijas priekšlikumu neapliekamo minimumu pielīdzināt minimālajai algai Saeimas administrācija

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien noraidīja opozīcijas deputātu priekšlikumu likumam par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), kas paredzēja ar nodokļiem nepaliekamo ienākumu minimumu palielināt līdz minimālās algas līmenim.

Ar šādu priekšlikumu klajā nāca frakcija "No sirds Latvijai" (NSL). Komisijas atbalstītie IIN likuma grozījumi paredz, ka gada diferencēto neapliekamo minimumu aprēķina saskaņā ar formulu, ko nosaka Ministru kabinets. Formulā ņem vērā maksātāja gada apliekamos ienākumus, kā arī maksimālo gada neapliekamo minimumu un citus rādītājus. Līdzīgu normu NSL rosināja piemērot arī attiecībā uz pensiju nepaliekamo minimumu.

NSL priekšlikumu pamatojumā uzsvēra - minimālais algas apmērs, kā to atzinusi valsts, ir zemākais līmenis, kāds ir nepieciešams, lai cilvēks izdzīvotu. "Ja šo zemāko izdzīvošanai nepieciešamo ienākumu līmeni valsts vēl apliek ar nodokli, tad nav izskaidrojams šādas valsts rīcības mērķis," pauda NSL.

Savukārt deputāts Andrejs Klementjevs (S) rosināja palielināt pensionāru neapliekamo minimumu nākamajos gados. Pašlaik likumprojekts paredz noteikt, ka pensionāra neapliekamais minimums nākamgad tiek paaugstināts līdz 250 eiro mēnesī, 2019. gadā - līdz 270 eiro mēnesī un sākot no 2020. gada - līdz 300 eiro mēnesī. Klementjevs rosināja 2019. gadā noteikt nepaliekamo minimumu 3840 eiro gadā jeb 320 eiro mēnesī, bet 2020. gadā - 4080 eiro gadā jeb 340 eiro mēnesī.

Neviens no šiem opozīcijas ierosinājumiem atbalstīts netika, arī iepriekš tos neatbalstīja valdība.

Kā ziņots, grozījumi likumā par IIN paredz 2018 gada 1. janvārī ieviest diferencēto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Patlaban IIN noteikts 23% apmērā, tomēr ar likuma grozījumiem paredzēts no nākamā gada ieviest diferencēto IINlikmi. IIN likme gada ienākumiem līdz 20 000 eiro būs 20% apmērā, ienākumiem līdz 55 000 eiro - 23%, bet ienākumiem virs 55 000 eiro - 31,4%.

Šis likumprojekts ir saistīts ar nodokļu sistēmas reformu.