22.07.2014 10:33

No dabas velšu vākšanas ienākumiem līdz 2845,74 eiro nav jāmaksā ienākuma nodoklis

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
No dabas velšu vākšanas ienākumiem līdz 2845,74 eiro nav jāmaksā ienākuma nodoklis Krišjānis Grantiņš

Ogotāji, sēņotāji un savvaļas ārstniecības augu un ziedu vācēji, kuru ienākumi no dabas velšu vākšanas gada laikā nepārsniedz 2845,74 eiro, var nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji.

Taču viņiem ir jāveic uzskaite par gūto ienākumu (t.i. no viņa gūtajiem ieņēmumiem ir jāatskaita izdevumi, kas radušies sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas gaitā). Tas ir jādara tādēļ, ka gadījumos, kad ienākumi no minētās darbības pārsniedz 2845,74 eiro gadā, tiem tiek piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Proti, ja ienākumi no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas pārsniedz 2845,74 eiro gadā, tie ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tādējādi ogotājs un sēņotājs, saņemot ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamus ienākumus, kas pārsniedz 2845,74 eiro gadā, pats aprēķina un iemaksā budžetā iedzīvotāju ienākuma nodokli, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Tas nozīmē, ka par 2014. gadā gūtajiem ienākumiem no sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas, ja tie gada laikā pārsniedz 2845,74 eiro, laika posmā no 2015. gada 1.marta līdz 1. jūnijam ieskaitot ir jāiesniedz VID gada ienākumu deklarācija.

Plašāka informācija par Gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanas iespējām VID pieejama VID mājaslapā www.vid.gov.lv sadaļā "Gada ienākumu deklarācija".

VID arī atgādina, ka visos gadījumos, kad fiziska persona iepērk ogas vai citas dabas veltes, tai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai. Savukārt, ja fiziska persona iepērk ogas juridiskas personas vārdā, tai jābūt darba attiecībās ar šo juridisko personu.