02.03.2018 16:35

FKTK patlaban nesaskata šķēršļus "ABLV Bank" pašlikvidācijas plāna apstiprināšanai

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
FKTK patlaban nesaskata šķēršļus "ABLV Bank" pašlikvidācijas plāna apstiprināšanai ekrānšāviņš no youtube.com

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) patlaban nesaskata šķēršļus "ABLV Bank" pašlikvidācijas plāna apstiprināšanai, piektdien žurnālistiem sacīja FKTK Noregulējuma un garantiju fonda daļas vadītāja Jeļena Ļebedeva.

"Banka ir ļoti likvīda, tāda ir lielākā daļa tās aktīvu. FKTK vēl vērtēs bankas pašlikvidācijas plānu, taču pašlaik pēc finanšu datiem pašlikvidācija ir pilnīgi iespējamais variants no finansiālās puses," norādīja Ļebedeva.

Viņa piebilda, ka pirmdien, 5. martā, ir termiņš, kurā "ABLV Bank" pašlikvidācijas plāns jāiesniedz vērtēšanai FKTK. "Likumā noteiktais termiņš ir piecas darba dienas pēc pašlikvidācijas lēmuma pieņemšanas," skaidroja Ļebedeva.


Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, "ABLV Bank" akcionāri ārkārtas sapulcē pirmdien, 26. februārī, nolēma sākt bankas pašlikvidāciju. "ABLV Bank" pauda uzskatu, ka šādā veidā vislabāk spēs nodrošināt bankas aktīvu aizsardzību, lai norēķinātos ar visiem klientiem.

FKTK, izpildot ECB instrukciju, kopš 19. februāra uz laiku ir noteikusi "ABLV Bank" maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. Savukārt naktī uz 24. februāri FKTK nolēma, ka "ABLV Bank" ir iestājusies noguldījumu nepieejamība.

"ABLV Bank" problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcija ("FinCEN") februāra vidū paziņotā, ka tā plāno noteikt sankcijas "ABLV Bank" par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. "FinCEN" publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka "ABLV Bank" vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

ASV finanšu ministra vietniece terorisma un finanšu izlūkošanas jautājumos Sigala Mandelkere iepriekš atzīmēja, ka "ABLV Bank" ir padarījusi naudas atmazgāšanu par bankas uzņēmējdarbības pamatu. "Turklāt "ABLV Bank" ir veikusi pārskaitījumus korumpētām, politiski ietekmīgām personām un novirzījusi miljardiem dolāru publiskā korupcijā un aktīvu izvešanā ar fasādes kompānijas kontiem," viņa sacīja.