23.03.2017 15:20

EM: Jārod ilgtermiņa risinājumi elektroenerģijas cenas kāpuma novēršanai un atbalstam mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
EM: Jārod ilgtermiņa risinājumi elektroenerģijas cenas kāpuma novēršanai un atbalstam mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem arhīvs

Uzsākot darbu pie valsts pamatbudžeta bāzes izdevumu projekta 2018.-2020. gadam, Ekonomikas ministrijas prioritātes ir nepalielināt elektroenerģijas cenas patērētājiem, turpināt mājokļu galvojumu atbalsta programmu, kā arī stiprināt Konkurences padomes un Ekonomikas ministrijas enerģētikas un tautsaimniecības attīstības sektoru kapacitāti.

Ministrijā norāda, ka ir svarīgi rast risinājumu, kā novērst cenu kāpumu elektroenerģijas lietotājiem un turpināt sniegt atbalstu aizsargātajiem lietotājiem, nodrošinot, ka arī turpmākajos gados nepieaug obligātā iepirkuma komponentes (OIK) apmērs virs 26,79 eiro par megavatstundu (MWh), kā to paredz arī deklarācija par Māra Kučinska vadītā Ministru kabineta darbību.


"Lai to nodrošinātu, nepieciešamas papildu dotācijas no valsts budžeta 2019. gadā 45,92 miljonu eiro un 2020. gadā – 100,93 miljonu eiro apmērā. Ja šāds risinājums netiks rasts, OIK elektroenerģijas gala patērētājiem 2019. gadā pieaugtu līdz 34,06 eiro par MWh un 2020. gadā – līdz 40,25 eiro MWh, kas nozīmē, ka palielināsies OIK maksājums visiem elektroenerģijas gala lietotājiem, kā arī tiks atņemts būtisks atbalsts aizsargātajiem lietotājiem," teikts Ekonomikas ministrijas paziņojumā.

Ministrija atgādina, ka aizsargātie lietotāji ir trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas), daudzbērnu ģimenes vai ģimenes (personas), kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti, personas ar I invaliditātes grupu, kuras lieto elektroenerģiju savā mājsaimniecībā pašas vajadzībām).

Lai ik gadu neatkārtotos diskusija par mājokļu galvojumu atbalsta programmas turpināšanu vai neturpināšanu, nepieciešams rast risinājumu, kā pastāvīgi nodrošināt nepieciešamo finansējumu programmas turpināšanai. Ieņēmumiem no ārzemnieku uzturēšanās atļauju izsniegšanas ir tendence samazināties – vidēji gadā tie ir vien 2,5 miljoni eiro, kas ir paredzēti ne tikai mājokļu galvojumu programmas nodrošināšanai, bet arī izdevumiem par Uzturēšanas atļauju reģistra uzturēšanu un par bezprocenta obligāciju uzskaiti un norēķinu nodrošināšanu.

Ņemot vērā līdzšinējo programmas darbību un iedzīvotāju interesi par to, ministrijā ir aprēķinājuši, ka programmas turpināšanai 2018. gadā nepieciešami 4,6 miljoni eiro, 2019. gadā – 5,26 miljoni eiro un 2020. gadā – 5,99 miljoni eiro. Ar šo finansējumu izdotos nodrošināt, ka 2018. gadā atbalstu mājokļa iegādei saņems 4060 ģimenes ar bērniem, 2019. gadā – 4460 ģimenes un 2020. gadā – 4900 ģimenes.

Vienlaikus diskusijās par valsts pamatbudžeta bāzes izdevumu projektu turpmākajiem trīs gadiem, Ekonomikas ministrijas vēl viena prioritāte ir stiprināt kapacitāti Konkurences padomē un Ekonomikas ministrijas enerģētikas un tautsaimniecības attīstības sektoros.