07.12.2011 13:31

Iedzīvotāji augstu novērtē “Baltā Flīģeļa” vadītāju Inesi Zagorsku

Autors  Silvija Mača
Novērtēt šo ziņu
(1 balsojums)

Par ieguldījumu Siguldas novada kultūras dzīves attīstībā un popularizēšanā siguldieši piešķīruši titulu “Gada cilvēks” koncertzāles “Baltais Flīģelis” vadītājai Inesei Zagorskai.

 

Starts no Siguldas mūzikas skolas
“Tā kā par notiekošo koncertzālē atbildu viena pati, tad jūtos ļoti patīkami pārsteigta, ka cilvēki, ar kuriem neesmu saistīta darba attiecībās, ir novērtējuši manu darbu. Es ticu arī tam, ka ne visi balsotāji ir koncertu apmeklētāji, bet tomēr “Baltais Flīģelis” un tā vēsts, ar kuru vēršos pie siguldiešiem, ir sasniegusi arī viņus,” Inese Zagorska ir pateicīga par augsto novērtējumu cilvēkiem, kuriem ziedots ne tikai laiks un darbs, bet arī mākslinieces dvēsele.

“Baltais Flīģelis” – joprojām graciozs savā veidolā, koncertzāle – nepārejoši saturiski piesātināta un daudzpusīga. Menedžeres un producentes Ineses Zagorskas auklējumam jau desmit gadu. Tālu aiz muguras tālais 2001. gada 25. maijs, kad tā laika kultūras ministre Karīna Pētersone un Siguldas pilsētas mērs Tālis Puķītis atklāja jaunuzcelto ēku. Aiz muguras pirmais koncerts, kad siguldietis Egils Siliņš ieskandināja ciklu “Siguldas mūzikas zvaigznes”. Inese ar mīlestības pilnu skatienu pārlaiž koncertzāles pirmā darba gada jubilejas izdevumam – tajā atspoguļojas visu to Siguldas mūzikas skolas bijušo audzēkņu, tagad populāru mūziķu vārdi, kuri koncertzāles pirmajā sezonā piesaistīja lielu publikas uzmanību un atsaucību, paverot ceļu veiksmīgai koncertzāles turpmākajai darbībai. Viņu vidū ir pasaules lielāko operteātru solists Egils Siliņš, pianiste Liene Circene, Latvijas Nacionālās operas solists Miervaldis Jeņčs, vijolnieks un dziedātājs Zigfrīds Muktupāvels, džeza mūziķis, sitaminstrumentu solists Māris Briežkalns, basģitārists Norberts Skraucis, saksofonists Artis Gāga, aktieri Rolands Zagorskis (Ineses pusbrālis), Valdis Liepiņš.

Klausītāji brauc pat no Vācijas
I. Zagorska spējusi mazajā Siguldā izveidot koncertzāli, kuru apmeklē labas mūzikas cienītāji no visas Latvijas. Tajā uzstājas pašu mājas iemīļoti mākslinieki un brauc viesmākslinieki no pasaules. Arī skatītāji reizēm ierodas pat no Vācijas – pasaules līmeņa zvaigzni Inesi Galanti lētāk iznākot klausīties Latvijā, nevis vācu opernamos.

Nu jau daudzu mākslinieku uzstāšanās ir jāieplāno divus un vairāk gadus uz priekšu, tāpat jāparedz, vai tas iederēsies koncertprogrammā, vai to pieņems klausītājs. Jau laikus ir jāstāsta cilvēkiem par plānotajiem koncertiem un jāpārliecina klausītājs, ka tas patiesi būs kaut kas sevišķs, iepazīstinot gan ar pašiem māksliniekiem, gan mūziku, kas tiks atskaņota. Paralēli jāredz arī klausītāja izaugsme, jāveido viņu gaume, vienmēr jābūt kaut kam jaunam, interesantam, laikmetīgam. “Tas ir ikdienas darbs, kas neļauj ne mirkli atslābt.” Tā nu ir izveidojies, ka koncertzāles desmitās jubilejas gads tika atzīmēts ar pašmāju nu jau izciliem māksliniekiem – čellistes Kristīnes Blaumanes, vijolnieces Baibas Skrides un pianistu Laumas Skrides, Lienes Circenes, Vestarda Šimkus koncertiem, un gada izskaņā koncertzālē atkal uzstāsies klausītāju iemīļotais solists, basbaritons Egils Siliņs.

Acu priekšā izaugušas pasaules mēroga zvaigznes
Pēc tā, cik patīkami ir pakavēties atmiņās par pirmo koncertsezonu notikumiem, I. Zagorska ir sapratusi, ka tepat acu priekšā ir izauguši mākslinieki, kas kļuvuši par pasaules mēroga zvaigznēm. Nu viņi uzstājas uz Milānas “La Scala” skatuves, Ņujorkas Metropolitēnā, Londonas Koventgārdenā, Hamburgas Valsts operā un citur. Laiks tik nežēlīgi steidzas, ka paliek pagātnē daudzu spilgtu personību izaugsme un izbalo daudzi grandiozi notikumi. Jau aiz muguras astoņi Gidona Krēmera “Kremerata Baltica” festivāli. G. Krēmers, kurš spēlējis daudzās lieliskās koncertzālēs pasaulē, “Balto Flīģeli” nosaucis par “mazu un mājīgu”, kur ir patīkami muzicēt. Kopš 2005. gada jaunais “Steinway&Sons” koncertflīģelis ir pavēris ceļu uz Siguldu tik izciliem pianistiem kā Diānai Ketlerei, Armandam Ābolam, Katiai Skanavi un kā nu bez visu iemīļotā maestro Raimonda Paula. Apzinoties mazās koncertzāles ietilpību, “Baltais Flīģelis” ir gājis ārpus telpām un ierakstījis atmiņā neizdzēšamus notikumus kā “Alternatīvais Flīģelis” un lielos “Baltā Flīģeļa” svētkus Siguldā 2008. gadā. Koncertzāle “Baltais Flīģelis” cēlusi siguldiešu pašapziņu, kopusi iekšējo kultūru un vienkārši vairojusi prieku. I. Zagorska ir pārliecināta, ka ir jāsaglabā šīs spilgtās vēstures lappuses, tāpēc desmitgades noslēguma pasākumā – E. Siliņa koncertā 20. decembrī – viesi tiks pārsteigti ar neparastu notikumu: tiks atvērts “Baltā Flīģeļa” albums ar mūziķu fotogrāfijām un koncertu ierakstiem CD formātā. Pašlaik vēl rit pēdējie saskaņošanas darbi, lai veidotos skaists svētku izdevums.

“Baltais Flīģelis” kļuvis par Siguldas kultūras zīmolu. Laiks rit savu gaitu, tāpēc Inese Zagorska ilgi nekavējas atmiņās – priekšā jaunas ieceres, jauni uzdevumi, paturot prātā, ka caur “Baltā Flīģeļa” skatuvi tiek izauklēti ne tikai jauno mūziķu vārdi, bet veselas paaudzes, kas ciena un izprot patiesas mūzikas vērtības. Un tā jau ir misija.

Inese Zagorska 

Dzimusi 1958. gada 6. februārī Līgatnes pagastā. Pēc Siguldas pamatskolas beigšanas mācījusies Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, vēlāk Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Kultūras akadēmijā. Siguldas mūzikas skolā sākusi strādāt 1976. gadā kā klavierspēles pasniedzēju, vēlāk bijusi ilggadēja direktora vietniece. Vadījusi jauniešu grupu, kas 1991. gadā piedalījās projektā “Miera bērns” Skotijā. Siguldas mūzikas skolā nostrādājusi vairāk nekā 30 gadus. Koncertzāles “Baltais Flīģelis” vadītāja. Spēlē klavieres.