24.05.2017 13:15

Klaušinieku mājas spāru svētki – ceļā uz Latvijas simtgadi

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Spāru svētku dalībnieki novērtēja Klaušinieku mājas unikalitāti. Spāru svētku dalībnieki novērtēja Klaušinieku mājas unikalitāti. Nauris Dainis, Turaidas muzejrezervāts

Turaidas muzejrezervātā spāru svētkus svinēja Turaidas muižas atjaunotā Klaušinieku māja, tā iezīmējot Turaidas vēsturiskā centra 18. gadsimta beigās būvētās ēkas atjaunošanas darbu pirmā posma noslēgumu.

Pateicoties LR Kultūras ministrijas atļaujai par Klaušinieku mājas atjaunošanu Latvijas valsts simtgades ekspozīcijas vajadzībām, Turaidas muzejrezervāts noslēdzis līgumu ar VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) par būvprojekta procesa organizēšanu un finanšu resursu piesaisti. Klaušinieku māju pēc VNĪ pasūtījuma atjauno pilnsabiedrība "RERE meistari 1", un šobrīd apjomīgākie būvdarbi ir pabeigti un ir uzsākti māla kleķa ārsienu izbūves darbi.

Spāru svētkos tikās visu iesaistīto pušu – Kultūras ministrijas, Turaidas muzejrezervāta, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un pilnsabiedrības "RERE meistari 1" pārstāvji, lai pateiktos meistariem par paveikto un novērtētu mājas unikalitāti, kas saistīta gan ar būvniecībā pielietotajiem dabīgajiem materiāliem – laukakmeņiem, koku, māla kleķi, māla un kaļķa javu u.c. –, gan senajām būvniecības metodēm un meistaru pārmantotajām prasmēm.

Savā uzrunā Kultūras ministrijas Muzeju nodaļas vadītājs Jānis Garjāns sveica klātesošos Starptautiskajā muzeju dienā un pauda gandarījumu par iesākto projektu, kas sabiedrībai sniegs vēstījumu par Latvijas valsts tapšanas laiku un pavērs jaunu dimensiju muzejrezervāta piedāvājumā.

Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne: "Atjaunojot Klaušinieku māju un radot ekspozīciju, Turaidas muzejrezervāts ir izvirzījis uzdevumu, kas saskan ar Latvijas valsts simtgades atzīmēšanas mērķiem – aktualizēt Latvijas vēsturi un notikumus, kas ietekmēja Latvijas valsts izveidi, un stiprināt izpratni sabiedrībā par Latvijas valstiskumu kā likumsakarīgu ilgstošas attīstības rezultātu.

Ekspozīcijas "Ceļā uz Latvijas valsti" pamattēmas šajā ēkā būs: Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis. Lai parādītu, kā ritēja dzīve 19. gadsimtā, kad Turaidas muižas saimnieciskajā centrā izveidojās tā kultūrainava, ko redzam šodien, kas notika ar muižu, kādas pārmaiņas Vidzemē risinājās 100 gadus pirms Latvijas valsts izveidošanās un kādi notikumi radīja pamatu valsts izveidei, bija un ir nepieciešamas telpas vēstures ekspozīcijai muižā."

Turaidas muzejrezervāta plašā teritorija, ēku–pieminekļu daudzveidība, dažādās ekspozīcijas ļauj apmeklētājiem no visas pasaules iepazīt Latvijas vēsturi un bagāto kultūras mantojumu, un topošajā ekspozīcijā ikviens varēs iepazīt arī stāstu par to, kā tapa Latvijas valsts, kā noritēja tik nozīmīgās pārmaiņas 100 gadu periodā pirms Latvijas simtgades.