16.07.2015 12:48

Folkloras festivāla "Baltica 2015" zīmē – Dainu kalnam 30

Autors  Anda Skuja, TMR Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Folkloras festivāla "Baltica 2015" zīmē – Dainu kalnam 30 no Turaidas muzejrezervāta arhīva

Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2015" ietvaros 17. jūlijā plkst. 18 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts "Mantojums. Dainu kalnam – 30", kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un akmens skulptūrās iemūžinājis tēlnieks Indulis Ranka.

Koncertā piedalīsies 43 Latvijas folkloras kopas no Latgales, Sēlijas, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Rīgas, ārzemju latviešu grupa "Rēvele" no Tallinas un "Dūdalnieki" no Ziemeļanglijas, kā arī viesi no Igaunijas, Lietuvas, Gruzijas un Portugāles.

Lielkoncerta "Mantojums. Dainu kalnam – 30" laikā būs iespēja daudzkrāsainā foto slaidrādē skatīt 30 dziesmotos gadus un plkst. 20.30 piedalīties režisora Zigurda Vidiņa dokumentālās filmas "Uz kalnukalnu stāvo" brīvdabas pirmizrādē. Filma veltīta Dainu kalnam un tēlniekam Indulim Rankam.

Pirms lielkoncerta plkst. 14 notiks svētku ieskandināšanas koncerti "Man. Un arī jums. Mantojums" Siguldas novadā – Siguldas stacijas laukumā, Siguldas pagasta kultūras namā, Jūdažu sabiedriskajā centrā, Morē, Allažos un arī Krimuldas novadā – Raganā – Krimuldas tautas namā. Svētkos iepriecināti būs arī sociālās aprūpes centra "Allaži" un Siguldas aprūpes centra "Saullēkts" iemītnieki.

Turaida ieskanēsies jau no plkst. 16, kad savu dziesmu pūru locīs Latgales un Sēlijas folkloras kopas. Svētku laikā Turaidā būs iespēja iepazīties ar Turaidas muzejrezervāta veidoto izstādi "Dziesmotais Dainu kalns" un Induļa Rankas gleznu izstādi "Gals un sākums".

Dainu kalns ir vieta Latvijā, kur ikviens aicināts izzināt latviešu tautas vitalitātes noslēpumu, iepazīt tautasdziesmu daudznozīmību un gudrību, sajust dabas un cilvēka radītā harmoniju, smelties enerģiju. Jau 30 gadus – kopš tā atklāšanas 1985. gada 7. jūlijā – Dainu kalns dabas un akmens tēlos stāsta tautasdziesmās iekodētās atziņas. Dainu kalns dzīvo. Dainu kalns iedvesmo un spirdzina.

Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" visus gadus, kad rīkots Latvijā, vienmēr pulcējis tradicionālās kultūras pārmantotājus un daudzinātājus Dainu kalnā. Šeit notikuši festivāla atklāšanas rituāli, Baltijas vienotības dienas, dižkoncerti, kas vienojuši lielu skaitu dalībnieku brīvdabas zaļajā estrādē – Dziesmu dārzā.

Dainu kalns ir vieta, kur aizvien ar lepnumu vēlas dziedāt ikviena Latvijas folkloras kopa. Tas kļuvis par Atmodas laika Dziesmotās revolūcijas simbolu. Vietu, kur sajust tautasdziesmas vitalitāti, vienoties tradīcijās, dziesmās, nododot tās saviem bērniem un nākamajām paaudzēm. Uz Dainu kalnu ar prieku cilvēki nākuši un nāk joprojām – būt kopā, sajust vēsturi, sadziedāties kopā ar citiem, svētot svētdienas un svinot svētkus.