21.02.2015 08:42

"Meten’s nāca Turaidā". Sestdien svinības Turaidas muzejrezervātā

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāts
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
"Meten’s nāca Turaidā". Sestdien svinības Turaidas muzejrezervātā N.Dainis

Februāra beigas ir laiks, kad tiek svinētas atvadas no ziemas, laiks, kas iezīmē gadalaiku ritus. Latviešu gadskārtu ciklā šajā laikā tiek svinēti Meteņi.

Šogad Meteņdiena Turaidā tiks svinēta 21. februārī plkst. 14.30, kad lielus un mazus maskotus Meteņbērnus Turaidas muzejrezervātā gaidīs Siguldas folkloras kopa "Senleja" un Lēdurgas folkloras kopa "Putni".

Meteņdiena Turaidā iesāksies ar maskoto čigānu un budēļu satikšanos, lielīšanos un piedzīvojumu stāstiem, tiks meklēta Laimes poga, dzīts Metenis, lielīti lini un sava dzimtā puse, uz ugunskura vārīta un baudīta gardā Meteņa miežu putra, no dārziem projām dzīti kurmji un dziedāts, un dancots, lai izdotos labs gads un būtu auglīga vasara.

Meteņi ir pēdējie svētki pirms pavasara, kad ļaudis devās maskotos gājienos, lai atbrīvotos no ļaunā, aizsargātu savu māju no slimībām, ļauniem gariem un nelaimēm, nestu svētību un vēlētu cits citam labu.

Latvijā Meteņdienas tradīcijas ir bagātas un daudzveidīgas, Meteņi dažādos novados tiek svinēti jau no februāra vidus, tie saukti dažādi – par Pīrāgu dienu, Aizgavēni, Vastlāvi, Miesmeti, Lastavāgu, Buduļu vakaru un citādi. Vidzemē biežāk Meteņi svinēti 40 dienas pirms Lieldienām, dienu pirms Pelnu dienas, kad aizsākas gavēnis.

Meteņu svinēšanā saglabājušās senas vecā gada aizvadīšanas tradīcijas, jo senajām indoeiropiešu tautām gadumija bijusi tagadējā februāra vidū. Savulaik ar vārdu "meti" apzīmēti laika grieži jeb mēri, un šā vārda sākotnējā izcelsme vēl saglabājusies vārdā "laikmets".

Meteņi ir prieka svētki, jo ziema atkāpjas, ļaujot domāt par pavasara tuvošanos un gatavošanos jaunam zemnieka gada cēlienam.

Sajūti prieku, paņem masku un nāc svinēt svētkus kopā, jo Turaidā sestdien sola izcili skaistu un saulainu dienu!