28.02.2017 12:23

Meteņdiena Turaidā – "Vizu, vizu, Metenīti!"

Autors  Anda Skuja, Turaidas muzejrezervāta Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Meteņdiena Turaidā – "Vizu, vizu, Metenīti!" no Turaidas muzejrezervāta arhīva

Turaidas muzejrezervāts 4. martā plkst. 14.30 aicina lielus un mazus pulcēties Turaidā, lai svinētu gadskārtu ieražu svētkus Meteņus, izdzīvojot senās latviskās tradīcijas kopā ar Siguldas folkloras kopas "Senleja" maskotajiem čigāniem un citiem Meteņbērniem.

Šogad Turaidā Meteņus svinēs vēlu – marta sākumā, jo saskaņā ar vidzemnieku tradīcijām Meteņi svinēti dienu pirms Pelnu dienas, kad sākas gavēnis. Meteņos ļaudis pēdējo reizi pirms pavasara dodas maskotos gājienos no sētas uz sētu ar mērķi vairot auglību, atbrīvoties no ļaunā un nelaimēm, nest svētību un vēlēt cits citam labu.

Meteņdienā Turaidā čigāni izrādīs Laimes lāci, stāstīs stāstus un meklēs noklīdušo zirgu, aicinās visus lielīt savu pagastu un pilsētu, mācīs Meteņu dziesmas un latviešu dančus, kā arī aicinās meklēt laimes pogu un dzīt kurmjus. Turaidas saimnieces vārīs gardo Meteņu miežu putru, sievas cienās ar slokatņiem, tiks spēlētas dažādas tautas spēles, kas veicinās vingrumu, možumu un dzīvesprieku.

Meteņi, kuru svinēšanas tradīcijas Latvijā pēdējo gadu laikā gājušas plašumā, tiek svinēti no februāra pirmajām dienām līdz pat marta sākumam. Meteņi ir laika meti, kas iezīmē jauna zemnieku gada sākumu. Zeme mostas, un ļaudis sāk domāt par jauno zemes auglības gadu. Pirms pavasara darbiem pa ziemas ceļu tiek steigts apciemot arī tālus radus, jo pastāv ticējums, ka tad augs gari lini un visa raža labi padosies.

Meteņos, tāpat kā citos gadskārtu svētkos, tiek degts ugunskurs un veikti rituāli, lai atbrīvotos no visa ļaunā. Dažviet no salmiem darināti tēli, kuri vispirms noripināti no kalna un tad sadedzināti, tādējādi raidot projām ziemu.

Ikviens aicināts sajust svētku burvību, kopīgi svinot ziemas aiziešanu Turaidā!