10.01.2018 13:30

Latvijā gada vidējā inflācija pērn – 2,9%

Autors  LETA
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Latvijā gada vidējā inflācija pērn – 2,9% arhīvs

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 2,9%. Vienlaikus 2017. gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, saglabājās nemainīgas, bet gada laikā - 2017. gada decembrī salīdzinājumā ar 2016. gada decembri - tās palielinājās par 2,2%.

Tostarp pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,5%, savukārt 2017. gada decembrī salīdzinājumā ar 2016. gada decembri precēm cenas palielinājās par 2%, bet pakalpojumiem - par 2,6%, aģentūra LETA uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē.

"Iepriekšējais gads bija raksturīgs ar pārtikas cenu pieaugumu," atzīmēja statistikas pārvaldē, informējot, ka kopumā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pagājušā gada laikā pieauga par 3,8%.

Tostarp piena cena 2017. gada decembrī salīdzinājumā ar 2016. gada decembri pieauga par 13,7%, tādējādi sadārdzinājās arī citi piena izcelsmes produkti - skābais krējums (+26,5%), kefīrs (+16,8%), sviests (+55,8%), biezpiens (+5,8%), saldais krējums (+17,1%), siers (+2,6%).


Gada laikā strauji auga cenas arī olām (+24,7%), kā arī cenas palielinājās žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+4,1%), cūkgaļai (+6%) un mājputnu gaļai (+2,6%). Dārgāki kļuva āboli (+34,1%), kartupeļi (+12%) un konditorejas izstrādājumi (+ 2,5%).

Tajā pašā laikā atsevišķām pārtikas precēm cenas gada laikā samazinājās, piemēram, lētāks kļuva cukurs (-26,1%), gurķi (-18,7%), maltā kafija (-7,2%), vīnogas (-16,9%), svaigas vai atdzesētas zivis (-4,3%) un saldie pipari (-10,2%).

Gada laikā būtiski pieauguši arī izdevumi transportlīdzekļu īpašniekiem, ko noteica straujais cenu kāpums autotransportlīdzekļu apdrošināšanai - par 64,1% un degvielai - par 4,8%, tostarp benzīnam - par 6,3% un dīzeļdegvielai - par 4,4 %. Cenas pieaugušas arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam.

Pērn vidējais cenu līmenis palielinājies arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+2%), kā arī veselības aprūpei (+3%). Dārgāka bija siltumenerģija (+3,5%), cietais kurināmais (+6,5%), dabasgāze (+9,8%), atkritumu savākšana (+6,2%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+3,4%). Cenu pieaugumu veselības aprūpei veicināja farmaceitisko produktu cenu pieaugums (+2,8%), kā arī zobārstniecības pakalpojumu (+5,7%) un ārstu speciālistu pakalpojumu (+2,6%) sadārdzināšanās.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 7,1%, ko papildus autotransportlīdzekļu apdrošināšanai noteica cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās mājokļa iekārtas grupā - par 1,8%. Lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi (-6,1%), mājsaimniecības tekstilizstrādājumi, mēbeles un mājokļa iekārta.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija lietotām automašīnām, tabakas izstrādājumiem, ēdināšanas pakalpojumiem un telekomunikāciju pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem un pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum, apaviem.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka 2017. gada decembrī, līdzīgi kā gadu iepriekš, lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu pieaugumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem. Vienlaicīgi šo kāpumu kompensēja gada nogalei raksturīgais cenu samazinājums akciju un izpārdošanu veidā apģērbam un apaviem, mājokļa iekārtai un personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis decembrī salīdzinājumā ar novembri pieauga par 0,4%. Līdzīgi kā iepriekšējā gada decembrī lielākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā bija svaigiem dārzeņiem, kas sadārdzinājās par 5,8%. Atsevišķiem dārzeņiem, piemēram, tomātiem un saldajiem pipariem straujāks cenu pieaugums bija novērots novembrī, līdz ar to kāpums dārzeņu grupā bija mazāks nekā 2016. gada decembrī.

Decembrī salīdzinājumā ar novembri akciju ietekmē cenas samazinājās zivīm un jūras veltēm, cukuram un kafijai, kam 2016. gada decembrī bija novērots cenu kāpums akciju noslēgumu ietekmē. Trešo mēnesi pēc kārtas cenas palielināties olām, decembrī salīdzinājumā ar novembri, pieaugot par 7,2%. Cenas pieauga arī piena produktiem, mājputnu gaļai, cūkgaļai, eļļai un taukvielām, maizei, augļu un dārzeņu sulām. Savukārt lētāki akciju ietekmē bija svaigi augļi, šokolāde, milti un citi graudaugi.

Tāpat 2017.gada decembrī, atšķirībā no pagājušā gada, akciju ietekmē lētāki bija alkoholiskie dzērieni (-0,9%). Lētāks bija alus un stiprie alkoholiskie dzērieni.

Līdzīgi kā iepriekšējos gados decembrī apģērbu un apavu grupā vidējais cenu līmenis samazinājās. Akciju ietekmē apaviem cenas samazinājās par 7%, bet apģērbiem - par 1,9%.

Mājokļu iekārtai cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 1,7%. Akciju ietekmē par 4,9% lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, galvenokārt veļas pulveris un šķidrie mazgāšanas līdzekļi veļai. Cenas samazinājās neelektriskajiem virtuves piederumiem un priekšmetiem.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi decembrī līdzīgi kā iepriekšējā gadā sadārdzinājās (+1,5%), ko ietekmēja cenu kāpums degvielai (+1,9%), tostarp benzīnam (+2,1%) un dīzeļdegvielai (+2,1%). Degvielai cenas Latvijā ir pieaugušas kopš augusta, attiecīgi augustā - par 0,3%, septembrī - par 3,8%, oktobrī - par 2,2%, savukārt novembrī - par 1,4%.

Decembrī dārgāki bija arī pasažieru aviopārvadājumi un pasažieru pārvadājumi pa jūru.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā akciju ietekmē lētākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi (-3%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija siltumenerģijai, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un barībai lolojumdzīvniekiem.