Jo termometra stabiņš kāpj augstāk, jo lielāka arī bērnu vēlme pēc saldējuma. Cik daudz saldējuma dienā vajadzētu apēst, kā neapjukt lielajā saldējumu izvēlē, un kā to pagatavot mājas apstākļos?

Pēc svētku brīvdienām un aukstākam laikam raksturīgās mazkustības cilvēkus nereti pārņem apātisks nogurums un enerģijas izsīkums. Ar atbilstošu uzturu un nelielām dienas režīma izmaiņām var būtiski uzlabot pašsajūtu.

Lai gan mūsdienās informācija par veselīgu un sabalansētu uzturu ir plaši pieejama, bērnu un jauniešu ēšanas paradumi kļūst arvien sliktāki. Bieži vien pieejamā informācija ir tik akadēmiska un "sausa", ka nereti nedod izpratni, kā iegūtās zināšanas pielietot reālajā dzīvē.

Bagātīgā un dāsnā rudens raža ir vitamīniem bagāta, tāpēc ir īstais laiks šo velšu baudīšanai. Stiprināt imunitāti garajam ziemas periodam vislabāk ir tieši ar sezonas augļiem un dārzeņiem, tāpat vēlams ēst daudzveidīgi un izmantot Latvijā augušās dabas veltes.

Katrs piektais Latvijas pirmklasnieks ir ar lieko svaru, vēsta Slimības profilakses un kontroles centra skolu vides pētījuma dati. Par šo problēmu vecāki parasti sāk aizdomāties un vēršas pie speciālistiem pēc palīdzības tikai tad, kad bērnam paliek 10–12 gadi.

Ziemas un rudens aukstajos mēnešos bērnu un arī pieaugušo imunitāte ir noslogota – organisms kļūst uzņēmīgāks pret sezonas vīrusiem, un tam ir nepieciešamas lielākas rezerves atjaunošanās procesā. Lai izvairītos no sliktas pašsajūtas un noguruma, būtiska nozīme ir uzņemtās pārtikas kvalitātei un uzturvērtībai.