Drukāt šo lapu
05.02.2012 15:22

Mediķa padoms ārpus ģimenes ārsta darba laika

Autors  Imants Liepa, «Rīgas Apriņķa Avīze»
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)

Olga Žarenkova ir terapeite ar vairāk nekā piecu gadu pieredzi, strādājusi gan Gaiļezera slimnīcā, gan arī neatliekamajā medicīnā – ātrajā palīdzībā, pašreiz viņa ir viena no 20 konsultatīvā tālruņa speciālistu komandas.

Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (bez paaugstinātas maksas) var sazvanīt darba dienās no pulksten 17.00 līdz 8.00 un visu diennakti brīvdienās un svētku dienās.


Kādas ir visbiežākās sūdzības, par kādām pacienti zvana uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni?

– Ziemā stabilu pirmo vietu ieņem ar saaukstēšanos saistītas sūdzības, taču man visbiežāk ir nācies sniegt padomu cilvēkiem saistībā ar asinsspiediena problēmām. Zvanītāji ir gados vecāki cilvēki ar hroniskām saslimšanām, kuriem ir regulāri jākontrolē asinsspiediens, un laiku palaikam rodas dažādi jautājumi vai šaubas. Visbiežāk tas notiek naktīs, kad cilvēks mājās ir viens. Tas ir vērtējams pozitīvi, ka cilvēks rūpīgi seko sava ārsta norādījumiem un kontrolē asinsspiedienu, kā arī izmanto iespēju konsultēties ar mums apjukuma vai šaubu gadījumā. Tāpat ļoti daudz zvanu saņemam par vēdera sāpēm, caureju, vemšanu, arī sadzīves traumu gadījumos. Protams, ļoti bieži zvana satraukti vecāki, kad ir saslimis bērns. Zvanu tematika mainās arī atkarībā no sezonas, piemēram, vasarā tās ir ērces, bet ziemā – kritienu traumas. Pašreiz ir vīrusu laiks – daudzi slimo ar elpceļu vīrusu saslimšanām, kā arī vēdera vīrusiem.

Kādos gadījumos iesakāt zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni, bet kādos – ātrajai palīdzībai?

– Vislabāk varam palīdzēt tieši tajās situācijās, kad ir nepieciešams mediķa padoms – hroniskas slimības saasinājums, saaukstēšanās vai gripa, sāpes ausīs, kaklā vai arī gadījusies kāda sadzīves trauma. Bieži vien ir nelielas sadzīves traumas, kad, ātri un pareizi rīkojoties, traumas sekas var ātri novērst paši saviem spēkiem mājās. Ja cilvēks nezina, kā rīkoties, palīdzēsim ar padomu. Tāpat varam zvanītājam arī ieteikt, kur atrodas viņa dzīvesvietai tuvākais steidzamās medicīniskās palīdzības punkts vai slimnīcas uzņemšanas nodaļa. Ja situācija liecina, ka cilvēka veselība vai pat dzīvība ir nopietni apdraudēta un palīdzība jāsniedz nekavējoties, piedāvājam savienot ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Ātrie ir jāizsauc nevilcinoties, ja ir bezsamaņa, krampji, smaga trauma, pēkšņas sāpes jebkurā ķermeņa daļā vai pēkšņs elpas trūkums. Šādos gadījumos, protams, nekavējoties jāzvana uz 113.

Vai ir kāda noteikta formula, pēc kuras un kā jūs cilvēku izjautājat? Vai ir gadījušies arī kādi kuriozi?

– Biežākās zvanītājas ir sievietes – ne tikai tad, ja ir saslimis bērns, bet arī gadījumos, ja kļuvis slikti vīrietim. Tad mums ir jālūdz pats slimnieks pie telefona, lai sievietei nav jāatkāro viņam mūsu teiktais. Man ir gadījušies arī interesanti gadījumi, piemēram, piezvana vīrietis nakts vidū, lai noskaidrotu bērna paternitāti, vai arī zvanījuši, lai lūgtu padomu, kā palīdzēt sunītim, kurš iekritis baseinā un tagad ir pārsalis.