01.12.2011 16:41

Skolēni būvē robotus

Autors  Ilze Ratniece
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Līvai Ziediņai (no labās) un Kristīnei Lembergai darbs robotikas seminārā iemācījis rīkoties ar lodāmuru. Līvai Ziediņai (no labās) un Kristīnei Lembergai darbs robotikas seminārā iemācījis rīkoties ar lodāmuru. Foto autors: Ilze Ratniece

Divas dienas Siguldas Valsts ģimnāzijas fizikas kabinetā valdīja radoša darba atmosfēra – klase pilna ar dažādām detaļām, darba rīkiem, vadiem un neparasta paskata robotiem. Tikmēr uz pēdējā sola – kastes ar bulciņām un minerālūdens pudelēm.

No rīta līdz vēlai pēcpusdienai 22. un 23. novembrī 26 vidusskolas klašu skolēni piedalījās robotu būves seminārā, kurā apguva robotu būves, elektronikas un programmēšanas teorētiskos un praktiskos pamatus, kā arī paši konstruēja sumo robotus. Pirmās dienas noslēgumā skolas gaitenī notika skolēnu izgatavoto robotu cīņas, otrajā dienā semināra dalībniekiem bija iespēja vērot unikālu robotu uzvedumu, kurā aktieru lomās iejutās “Lego Mindstorm” roboti, kas Igaunijā jau ir kļuvuši par izglītības sistēmas sastāvdaļu.

Seminārus Latvijas jauniešiem organizē un vada Rīgas Tehniskās universitātes Robotikas kluba aktīvisti, tie noris sadarbībā ar Tartu (Igaunijā) universitāti. Kā pastāstīja RTU students Edgars Skroudis, semināru mērķis ir rosināt jauniešu interesi par inženierzinātnēm, iepazīstināt viņus ar robotu būvēšanas pamatelementiem – mehāniku, elektroniku un programmēšanu. “Aprēķināt kaut ko teorētiski ir vieglāk nekā praktiski izpildīt. Tāpēc šāds projekts skolās ir labs, jo sasaista teoriju ar praksi. Siguldas skolēniem labi veicās robotu izgatavošana, citās skolās parasti pusei dalībnieku neizdodas uzkonstruēt robotu, šeit tas izdevās visiem,” viņš teic.


 

 

 

Siguldas skolēniem labi veicās robotu izgatavošana, kamēr citās skolās tas padodas ne visiem, vērtēja studenti no RTU.

                                                       Foto: no Siguldas Valsts ģimnāzijas arhīva
 

 

 

 


Skolēni, kuri divas dienas darbojās robotu konstruēšanas seminārā, visi kā viens atzina, ka tas patiesi esot bijis aizraujoši. 11.a klases skolniekam Artūram Lapiņam jau pirms semināra esot bijusi doma izgatavot pašam savu robotu, tagad šis nodoms kļuvis vēl ciešāks. Sākšot viņš ar visvienkāršākā – līnijsekotāja – robota būvi. Pēc skolas beigšanas Artūrs gatavojas studēt Rīgas Tehniskajā universitātē, lai apgūtu elektronikas inženiera profesiju.

Seminārā piedalījās arī vairākas meitenes. Līva Mača atzina, ka meitenēm bijusi iespēja iemācīties lodēt. Ieguvums no semināra esot arī apziņa, ka meitenes dažreiz var darīt vīriešu darbus labāk par viņiem, jo tieši meitenes pirmās uzbūvēja robotu, kā arī ieguva pirmo vietu robotu sumo cīņās.

Robotu sumo turnīra uzvarētājas Līva Ziediņa un Kristīne Lemberga gan atzina, ka uzvara – tā vairāk bijusi veiksme. Darbs seminārā arī viņām iemācījis rīkoties ar lodāmuru. Konstruēt robotus neesot bijis sarežģīti. “Nebija grūti saprast, kā tas jādara, ņēmām pa detaļām un likām visu kopā, galvenais bija precīzi strādāt. Svarīgi arī, kā spējām sadarboties. Pabeidzām pirmās un arī cīņās uzvarējām.”