30.08.2017 10:26

XIV "Kremerata Baltica" festivālā Jūrmalā gaidāmi četri daudzpusīgi koncerti

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
XIV "Kremerata Baltica" festivālā Jūrmalā gaidāmi četri daudzpusīgi koncerti publicitātes

Šogad izcilais vijolnieks Gidons Krēmers svin 70, bet viņa izveidotais kamerorķestris "Kremerata Baltica" – 20 gadu jubileju, aicinot uz XIV "Kremerata Baltica" festivālu Jūrmalā, kur no 14. līdz 17. septembrim četros koncertos mirdzēs arī citi pasaulslaveni mākslinieki.

"Esmu ļoti laimīgs, ka "Kremerata Baltica" atradis vasaras mājvietu Dzintaros, kur pats sāku savu mūziķa karjeru. Festivāla programmu veidojam kopā ar Baltijas mūziķiem un komponistiem, kuri bijuši ar mums kopā kopš "Kremerata Baltica" sākuma pirms 20 gadiem," runājot par gaidāmo festivālu, uzsver pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers.

"Kremerata Baltica" festivāla atklāšanas koncertā "Viva Mozart!" 14. septembrī varēs ļauties Mocarta mūzikas dzirkstošajam garam, kas īpaši piemērots dubultjubilejas gada svētkiem. "Sinfonia concertante", absolūtā skaistuma pērlē vijolei un altam, mirdzēs "Kremeratas" ilggadējā pirmā vijole Eva Bindere un altiste Santa Vižine. Toties barokāli dramatiskās krāsās ģeniālais austrietis atklāsies "Adagio un fūgā" do minorā. Lidojoša polifonija un silts lirisms Mocarta mazajā mesā ar Kristīnes Gailītes spožo soprānu un jauno lietuviešu talantu Martīnu Staķioni pie diriģenta pults. Kā neparasta rietumu un austrumu kultūru satikšanās būs klusuma alķīmiķa, igauņa Arvo Perta skaņdarbā "Orient&Occident", informē Dzintaru koncertzāles sabiedrisko attiecību vadītājs Mārtiņš Pučka.

15. septembra koncerts "Oņegina kontrapunkti" būs veltījums izcilajam komponistam Georgam Pelēcim, kurš ir viens no tiem autoriem, ar kuru Gidonu Krēmeru un "Kremerata Baltica" saista ilga un radoši piepildīta draudzība. Kremeratai tapušie skaņdarbi, ieraksti un atskaņojumi ārzemēs – tas ir brīnišķīgi skaists komponista un interpreta mākslas sadarbības stāsts. Georga Pelēča skaņrade valdzina ar silto, rāmo prieku, demokrātisko valodu, gaišumu, kurā jūtams bērna naivums un nobriedis viedums.

Starp īpaši Krēmeram rakstītiem darbiem koncertā skanēs arī jaundarbs "Oņegina kontrapunkti" ar Puškina dzeju, kurā savītas Tatjanas un Oņegina vēstules, vēsmojot šķīstumam, vaļsirdībai un romantismam, kas neiztiek arī bez mokām, lūgšanām un izmisuma, vēsta Dzintaru koncertzāles pārstāvis.

16. septembra koncerts "Kremerata Kamerata. In memoriam Pēteris Plakidis" būs veltījums neatkārtojama latviešu komponista Pētera Plakida aiziešanai mūžībā šī gada augustā. Plakidim piemīt ne ar ko nesajaucama mūzikas valodas vārdnīca, kas reizē ir tik vienreizīgi latviska un ģeniāli universāla. Viņš bija īpašs skaņradis, kurš mīlēja kamermūziku – pats spēlēja klavieres un komponēja tuvākajiem cilvēkiem. Šajā koncertā, kurā bija plānota paša Plakida piedalīšanās "Romantiskās mūzikas" atskaņojumā pie klavierēm, skanēs komponista instrumentālās kamermūzikas šedevri – "Mazs koncerts divām vijolēm" un invencija "Kvintas divām klavierēm".

Savukārt "Kremerata Baltica" festivāla noslēguma galā koncerts "Viva the keyboard!" 17. septembrī būs slavas dziesma taustiņinstrumentu mūzikai un tās virtuoziem – igauņu klavesīna spēles meistaram Reinutam Tepam, filozofiskajam Georgijam Osokinam un pasaules prestižākajās koncertzālēs spēlējošajam Andrium Žlabim. Laikmetu saites ar barokālu klavesīnu un 20. gadsimtu savīsies Gurecka mūzikā, apdāvinātās britu simfoniķes Annas Klainas koncertā mandolīnai žilbinās Avi Avitals, mandolīnists ar pasaules vārdu, norāda M. Pučka.

XIV "Kremerata Baltica" festivāls atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisināsies no 14. līdz 17. septembrim. Biļetes uz to jau pieejamas visās Biļešu paradīzes tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.