Drukāt šo lapu
13.06.2014 11:24

Turaidas muzejrezervātā skatāma izstāde "Sāmu amatniecība un dizains"

Autors  Anda Skuja
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja "Ajtte" pārstāve Sunna Kuoljoka Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja "Ajtte" pārstāve Sunna Kuoljoka Krišjānis Grantiņš

Ar Rīgas folkloras draugu kopas "Skandinieki" līvu tautasdziesmām iedziedāta, tika atklāta Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja "Ajtte" un Zviedrijas sāmu amatniecības fonda "Sami Duodi" no Jokmokas sagatavotā izstāde "Sāmu amatniecība un dizains".

Izstādes atklāšanā Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne savā uzrunā uzsvēra: "Visā pasaulē muzeja darbinieki, tāpat kā seno amatu prasmes tradīciju turētāji, savā darbā balstās uz pārmantojamību. Izstāde "Sāmu amatniecība un dizains" stāsta par vērtībām, par pasaules redzējumu, par to, kas tiek uzskatīts par nozīmīgu tautas dzīvē".

Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja "Ajtte" pārstāve Sunna Kuoljoka bija gandarīta par iespēju iepazīstināt ar sāmu kultūras mantojumu Latvijas iedzīvotājus un citu zemju viesus un savā stāstā ļāva iedziļināties sāmu dzīvesziņā, attieksmē pret pasauli un līdzcilvēkiem. Kad Ziemeļvalstis noteica savu valstu robežas, sāmi Skandināvijā tika sadalīti. Šobrīd sāmi dzīvo Zviedrijā, Somijā un Norvēģijā, kā arī Krievijas ziemeļos.

Sāmiem ir pašiem savs karogs. Apļi karoga rakstā simbolizē sauli un mēnesi. Saules aplis ir sarkans, mēness aplis – zils. Karoga krāsas – dzeltena, zaļa, sarkana un zila – ir sāmu tradicionālās krāsas. Sāmi ir jau minēto Skandināvijas valstu pamatiedzīvotāji. Kopš 2002. gada sāmi ir pārstāvēti ANO pastāvīgajā forumā pamatiedzīvotāju jautājumos. Kā uzsvēra Sunna Kuoljola, viens no muzeja "Ajtte" pamatuzdevumiem ir uzturēt dzīvu sāmu kultūru Zviedrijā.

Izstādē apskatāmi sāmu amatnieku darināti oriģināli priekšmeti, fotogrāfijas un iegūstama informācija par sāmu tautas kultūru, kas vienkāršā, atturīgā, bet tajā pašā laikā sirsnīgā un emocionāli aizkustinošā veidā stāsta par tradīciju pārmantojamību. Sāmi, tāpat kā Gaujas lībieši, pieder pie somugru valodu saimes, tāpēc aizraujoši ir iepazīt sāmu dzīvesziņu un kultūru, kas saglabāta līdz mūsdienām.

Turaidas muzejrezervāta viena no pētniecības tēmām ir Gaujas lībiešu kultūras mantojums, tāpēc jau gandrīz 10 gadus muzejrezervāts sadarbojas ar Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeju "Ajtte", pētot kopējo un atšķirīgo somugru tautu kultūras mantojumā.

Sāmu amatniecības priekšmeti un mākslas darbi radīti, balstoties uz sāmu tautas tradīcijām un domāšanas veidu, izmatojot sāmu tradicionālos rakstus un krāsas. Sāmu amatniecībā tiek izmantoti tādi materiāli kā rags, koks, saknes un āda, tāpat arī alva, misiņš un sudrabs, taču šodien, tāpat kā agrāk, amatnieki apgūst arī jaunus materiālus, kas tiem ir pieejami.

Izstāde Turaidā atvērta no 7. jūnija līdz 30. augustam katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00.