Drukāt šo lapu
23.05.2018 13:48

Regulators no 1. jūlija par 27,8% samazina OIK fiksēto daļu visiem elektroenerģijas lietotājiem

Autors  Apriņķis.lv
Novērtēt šo ziņu
(0 balsojumi)
Regulators no 1. jūlija par 27,8% samazina OIK fiksēto daļu visiem elektroenerģijas lietotājiem arhīvs

No 1. jūlija obligātās iepirkumu komponentes (OIK) fiksētā daļa visiem elektroenerģijas lietotājiem saruks par 27,8%, informēja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (Regulatorā).

Regulatora padome trešdien apstiprināja AS "Enerģijas publiskais tirgotājs" (EPT) iesniegtās jaudas komponentes, kas kompensē publiskā tirgotāja izmaksas par koģenerācijas stacijās uzstādīto elektrisko jaudu – OIK fiksētā daļa. Salīdzinot ar spēkā esošajām jaudas komponentēm, apstiprinātās ir par 27,8% mazākas visās sprieguma un patēriņa līmeņa grupās, un tās stāsies spēkā 1.jūlijā. Jaudas komponente ir viena daļa no kopējā maksājuma par OIK.

Apstiprinātā obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējā vērtība samazināta no 25,79 EUR/MWh līdz 22,68 EUR/MWh. Līdz ar Regulatora pieņemto lēmumu gala maksājums par OIK samazināsies visām lietotāju grupām.

2018. gada 24. aprīlī Ministru kabinets atbalstīja elektroenerģijas kopējās obligātā iepirkuma un jaudas komponentes vidējās vērtības samazināšanu. Regulators 2018. gada 14. maijā pieņēma grozījumus Obligātā iepirkuma un jaudas komponenšu aprēķināšanas metodikā, kas paredz samazināt kopējo OIK maksājuma fiksēto daļu visiem elektroenerģijas galalietotājiem. Grozījumi metodikā paredz jaudas maksājumu izlīdzināt 3,5 gadu periodam, līdzšinējo 2 gadu vietā, līdz ar to ir iespējama kopējā OIK maksājuma fiksētās daļas samazinājums visiem elektroenerģijas galalietotājiem neatkarīgi no pieslēguma veida.

Balstoties uz Regulatora veiktajiem grozījumiem metodikā, EPT 16. maijā iesniedza jaunu jaudas komponenšu aprēķinu no 2018. gada 1. jūlija. Izvērtējot EPT iesniegto aprēķinu, Regulatora padome nolēma to apstiprināt. Regulatora apstiprinātās jaudas komponentes tiks piemērotas no 2018. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim.

Kopējo maksājumu par OIK veido divas daļas, no kurām viena ir fiksēta, savukārt otra mainās proporcionāli patērētajai elektroenerģijai. Mainīgā daļa (obligātā iepirkuma komponente) veidojas proporcionāli patērētajai elektroenerģijai, savukārt fiksētā daļa (jaudas komponente) atkarīga no sprieguma pakāpes un patēriņa grupas, precizēja Regulators.