Bērni un vecāki, dodoties uz bērnudārzu "Pasaciņa", noteikti būs pamanījuši ēku iepretī dārziņam Skolas ielā, kas izceļas ar vairākām lietām. Pirmkārt, pie vārtiem novietots humorpilns Siguldas akmens barometrs. Otrkārt, uz Ziemassvētkiem un Lieldienām māja un dārzs vienmēr tiek saposti skaistā svētku rotā.

Raudāja visi! Tā varētu raksturot emocijas, kas pārņēma klātesošos, Dziesmu svētku noslēguma koncertā klausoties skaņdarbu "Mūsu tēvs", kura diriģēšana tika uzticēta goda virsdiriģentam Edgaram Račevskim. Maestro Račevskis šo dziesmu diriģēja arī Atmodas laikā – 1990. gada Dziesmu svētkos.

Jūlija sākumā sociālajā tīklā "Facebook" tika publicēta fotogrāfija no Siguldas novada Allažiem, kurā redzams, kā bariņš mazu lācēnu pastaigājas pa zemes ceļu. Šādas fotogrāfijas, ja tās patiešām uzņemtas Latvijā, ir retums, tādēļ saprotama sociālā tīkla lietotāju sajūsma – ar attēlu dalījušies vairāk nekā divi tūkstoši cilvēku.

Ar koncertu "Zvaigžņu ceļā" izskanējuši XXVI Vispārējie dziesmu un XVI deju svētki. Noslēguma koncerta "Zvaigžņu ceļā" mākslinieciskais vadītājs bija Mārtiņš Klišāns (starp citu, siguldietis), režisors – Uģis Brikmanis, scenogrāfs – Aigars Ozoliņš. Kad Mežaparkā sadziedāšanās laikā satiku paziņas, nospriedām, ka jautājums "kā patika koncerts?" ir pārāk banāls. Tie, kuriem kormūzika nepatīk, ir palikuši mājās.

Nesen Siguldas pilsdrupu estrādē ar koncertu "Atkala" viesojās grupa "Instrumenti", kas piesaistīja daudz apmeklētāju ne tikai no Siguldas, bet arī visas Latvijas. Biļetes uz sestdienas koncertu bija izpārdotas jau nedēļas vidū, savukārt uz piektdienas koncertu tās varēja iegādāties vēl koncerta dienā "Biļešu servisā".

Tā dziļo pārmaiņu mērķi, uzsākot izglītības reformu, raksturo Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks. Kāpēc vajag jaunu mācību saturu, ko nozīmē daudz piesauktā lietpratība un vai skolēnus turpmāk mācīs domāt "bez zināšanām" – par šiem un citiem jautājumiem šajā sarunā.

Ja par filmu "Nameja gredzens" jau no paša sākuma tika uzsvērts, ka tā ir leģenda, kas nepretendē uz vēsturisku precizitāti, tad filmas "Baltu ciltis" veidotāji centušies pēc iespējas precīzāk parādīt, kā dzīvojuši mūsu senči.

Iepriekš rakstījām par bērnu iespējām pavadīt laiku skolēnu vasaras nometnēs. Turpinot tematu, savā pieredzē ar bērnu vasaras nometnēm lūdzām dalīties mammas – Evu no Stopiņiem, Līgu no Krimuldas un Daci no Siguldas novada.

Atšķirībā no skolēniem viņu vecākiem netiek piešķirts trīs mēnešus ilgs atvaļinājums, tāpēc aktualizējas jautājums, kā nodarbināt bērnus vasarā. Teju katrā ģimenē pienāk brīdis, kad tiek apsvērta doma aizsūtīt bērnu uz kādu nometni.

Kad pēdējās maija mācību dienas noslēgušās, sākas skolēnu nosacītā brīvība – trīs vasaras mēneši, ko katrs var izmantot pēc saviem ieskatiem. Viena no iespējām ir pastrādāt un iegūt sev, iespējams, pirmo paša pelnīto kabatas naudu.

2018. gads izsludināts par Goda ģimenes gadu, un tā ietvaros gaidāmi daudzi pasākumi un aktivitātes ģimenēm. Pirmais no tiem – Ģimenes dienas festivāls – otrdien notiek pie Rīgas Motormuzeja un vienlaikus ir kā simboliska Latvijas Goda ģimenes gada atklāšana.

Teiksmainais Krimuldas novads ir viens no tūristu iecienītākajiem Latvijas novadiem, lielā mērā pateicoties Turaidas muzejrezervātam. 2016. gadā to apmeklēja 262 206 interesenti no 73 pasaules valstīm. Savukārt vietējo iedzīvotāju skaits Krimuldas novadā samazinās jau kopš 2000. gada.

Rozes Stiebras devums latviešu animācijas žanrā ir iespaidīgs – viņa ir režisore vairāk nekā 30 filmām. Jaunākā pilnmetrāžas animācijas filma "Saule brauca debesīs" pirmizrādi piedzīvos šā gada 18. novembrī. Šobrīd rit aktīvs darbs pie filmas tapšanas un Roze ir ļoti aizņemta, taču viņai izdodas izbrīvēt stundiņu sarunai ar "Kodolu".

Aprīlis visā pasaulē ir autisma atpazīstamības mēnesis. Ko nozīmē diagnoze autisms un kā ar to sadzīvot, vaicāju Latvijas Autisma apvienības (LAA) vadītājai Līgai Bērziņai. Apvienība dibināta 1996. gadā, un tās mērķis ir cilvēku ar autismu un autiskā spektra traucējumiem (AST) tiesību un interešu aizsardzība Latvijā.

Par latviešu filmu trūkumu kinoteātru piedāvājumā pēdējā gada laikā nevar sūdzēties. "Vectēvs, kas bīstamāks par datoru", "Ievainotais jātnieks", "Ar putām uz lūpām", "Pirmdzimtais", "Nameja gredzens", "Paradīze '89", "Kriminālās ekselences fonds" – tās ir filmas, kas jau piedzīvojušas pirmizrādi uz lielajiem ekrāniem.

Siguldas Mākslu skola "Baltais flīģelis" nav tikai ēka flīģeļa formā. Arī skolas koncertzālē atrodas flīģelis. Tiesa, ne balts, bet melns.

"Mainu divas Dziesmu un deju svētku biļetes pret trīsistabu dzīvokli Vecrīgā," – šādi un līdzīgi joki klejo internetā kopš sestdienas, kad tirdzniecībā nonāca biļetes uz simtgades Dziesmu un deju svētku pasākumiem. Uz 94 tūkstošiem pieejamo biļešu pieprasījums bija aptuveni miljons.

Ne ārvalstu žurnālu franšīzes, ne oligarhu sarunu publicētāji Latvijā popularitātes ziņā nespēj izkonkurēt iknedēļas žurnālu "Ieva". Tas ne tikai ilgstoši turas visvairāk lasīto un abonēto (teju 22 tūkstoši abonentu) žurnālu topa augšgalā, bet arī saņēmis starptautisko kvalitātes zīmi "Best Buy Award". Pēdējos desmit gadus "Ievas" galvenā redaktore bija Inita Sila, taču pagājušā gada rudenī viņa paziņoja, ka aiziet no amata.

Sigulda ir pilsēta, kurā demogrāfijas rādītāji ir iepriecinoši un katru gadu pieaug jaundzimušo skaits. Tādēļ nav pārsteigums, ka šeit mājvietu radusi jauna klīnika, kuras misija ir palīdzēt pāriem ar pazeminātu auglību dabiskā ceļā ieņemt bērniņu, kā arī sniegt ginekoloģisko aprūpi sievietēm.

Pusdienojot "Rāmkalnu" restorānā, esmu pamanījusi, ka tur vienmēr skan patīkama, nomierinoša mūzika. Izrādās, mūzikas avots ir kāda Latvijas radiostacija, kuru agrāk nebiju pamanījusi, – "XO.FM".

Nesen daudzbērnu ģimeņu portālā "Godaģimene.lv" lasīju interviju ar kādu piecu bērnu mammu no Jelgavas. Uz jautājumu, vai visi bērni bija plānoti, viņa atbildēja: "Man visi bērni ir rūpīgi un pārdomāti plānoti, turklāt tā, lai starp viņiem būtu apmēram gada un astoņu mēnešu starpība."

Šoreiz ciklā "Atnācēji un iezemieši" pievērsīsimies Ķekavas novadam. Ķekavas novads var lepoties ar pozitīvu iedzīvotāju skaita pieaugumu – piecu gadu laikā iedzīvotāju skaits novadā palielinājies par gandrīz tūkstoti.

Par ziemas sporta veidu galvaspilsētu dēvētajā Siguldā dzīvo ne tikai pašreizējie olimpieši. Arī četru olimpisko spēļu dalībniece, bijusī kamaniņu braucēja Iluta Gaile par savu dzīvesvietu izvēlējusies Siguldu. Savulaik Iluta bija viena no labākajām kamaniņu braucējām Latvijā, viņas sportistes karjera ilga vairāk nekā 20 gadu.

Tā atbildēja Īlons Masks, kad kāds žurnālists viņam uzdeva šādu jautājumu. Amerikāņu uzņēmējs, miljardieris Masks ir viens no tiem izgudrotājiem, kas kaldina vērienīgus plānus cilvēces nākotnei.

Pēdējā desmitgadē iedzīvotāju skaits Siguldas novadā stabili pieaug. Tas notiek gan aizvien pieaugošās dzimstības, gan migrācijas rezultātā. Sigulda ir vienīgā no 20 Latvijas lielākajām pilsētām, kurā kopš 1990. gada iedzīvotāju skaits pieaudzis. Kāpēc cilvēki izvēlas dzīvot Siguldā, kādi ir siguldieši, kā strādā Siguldas pašvaldība – to vaicājām trim siguldietēm.

11. novembrī Krastmalā pie Rīgas pils mūra tiks atklāta piemiņas plāksne Latvijas armijas virsniekam, ģenerālim Pēterim Voldemāram Radziņam. Labāk vēlāk nekā nekad. Ģenerālis Radziņš bija izšķirošo latviešu brīvības cīņu vadītājs. Viņam varam pateikties par Rīgas atbrīvošanu no Bermonta armijas 1919. gadā un Latgales atbrīvošanu no komunistiem 1920. gadā.

Katru gadu 18. novembrī notiek daudz dažādu pasākumu – tā teikt, sīva konkurence. Taču ir kāds pasākums, kuru tā grandiozo mērogu dēļ vismaz reizi es ieteiktu apmeklēt visiem.

Dailes teātrī 16. novembrī gaidāma pirmizrāde režisora Paula Timrota iestudētajai Kolina Higinsa lugai "Harolds un Moda". Modas lomā – izcilā latviešu aktrise Lilita Ozoliņa. Skatītāju mīlētā un kolēģu cienītā aktrise savu mūžu veltījusi teātrim, taču atzīst, ka otrreiz šo profesiju neizvēlētos.

Mājas ir vieta, kur mums vajadzētu justies labi, tādēļ ir svarīgi, lai mājokļa iekārtojums būtu pārdomāts, funkcionāls un tajā pašā laikā skaists, mūsu gaumei atbilstošs. Lai uzzinātu, kāds ir latvisks interjera dizains un kādos gadījumos vērts izmantot interjera dizainera pakalpojumus, "Kodols" uz sarunu aicināja interjera dizaineri Zani Skalbergu.

Man rudens lielā mērā saistās ar to, ka sākas bagātīga kultūras sezona. Teātros, koncertzālēs, kinoteātros, mākslas galerijās ir tik plašs piedāvājums, ka grūti izvēlēties, kam dot priekšroku.

Spēja pārredzēt laukumu, domāt vairākus gājienus uz priekšu un pareizi izvēlēties prioritātes – tās ir īpašības, kas ļauj kļūt veiksmīgākam un gūt panākumus dzīvē. Izcilā stratēģu spēle šahs moderno tehnoloģiju laikmetā paver jaunas un brīnišķīgas iespējas.

Latvijas Universitātes (LU) prorektore humanitāro un izglītības zinātņu jomā Ina Druviete ir darbojusies ne tikai kā zinātniece un valodas pētniece. Viņa piedalījusies arī aktīvajā politiskajā darbībā, būdama Saeimas deputāte un izglītības un zinātnes ministre. Ina Druviete atzīst, ka zinātniekiem vajadzētu vairāk komunicēt ar sabiedrību, un arī pati sniedz savu artavu sabiedrības izglītošanā.

Pagājušajā nedēļā vairākos plašsaziņas līdzekļos tika publicēts biznesa augstskolas "Turība" reklāmas raksts "Biznesa izglītība nav humanitārā zinātne", kurā cita starpā bija rakstīts: "Eksaktās zinātnes domātas tiem, kas vēlas, lai darbs meklē viņus, nevis lai viņiem būtu jāmeklē darbs.

Ķīmijas doktore, Latvijas Universitātes asociētā profesore Silvija Ābele ir veselības un holistiska dzīvesveida, kā arī GAPS uztura programmas konsultante, turklāt vienīgā Latvijā. "Kodols" aicināja Silviju uz sarunu, lai noskaidrotu, kas, pēc viņas domām, ir veselīgs dzīvesveids.

Piektdien, 8. septembrī, Svētās Ģimenes mājā Vecrīgā norisinājās Viestura Rudzīša jaunākās grāmatas "Ģimene" atvēršana. Grāmatā vēstīts par dažādiem ar ģimeni saistītiem jautājumiem, tostarp bērnu tiesībām, individuālo un kolektīvo psihi, mīlestību un citām tēmām.

Šie vārdi precīzi raksturo manu pagājušo svētdienu, kad, stāvot un klausoties runājošajos kokos Imanta Ziedoņa muzejā Murjāņos, divas no dzejnieka atziņām bija par to, ka jāprot saskatīt brīnumus ikdienišķajā, nepārspīlējot šā vārda nozīmi, kā arī jāprot svinēt dzīvi...

Atbildīgas demogrāfijas politikas atbalstītājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis, sociālo lietu un sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns zināšanas smēlies ne tikai grāmatās un politikas veidošanas procesā, bet arī praksē, pats būdams 12 bērnu tēvs.

Septembrī bērni uzsāk skolas gaitas ar nu jau cita izmēra apģērbu. Pēdējā laikā daudz esmu runājusi ar skolēnu vecākiem par to, kur izdevīgāk iepirkties, ja bērniem nepieciešams jauns ikdienas apģērbs. Viens no jaunākajiem atklājumiem – zīmola "George" apģērbi, ko var iegādāties internetā.

Vasara tuvojas noslēgumam, un drīz vien darbu atsāks visdažādākās mācību iestādes. Man 1. septembrī parasti ir sajūta, ka sācies jauns gads, un svinīguma ziņā šis notikums nereti pārspēj 1. janvāra sagaidīšanu. Vienmēr esmu ar prieku gājusi uz skolu, un, par laimi, mans bērns arī.

Ivara Kalviņa vārdam, šķiet, komentāri nav vajadzīgi. Izcilais zinātnieks, daudzu medikamentu izgudrotājs ir viens no tiem, kas paralēli tiešajiem darba pienākumiem bieži runā ar sabiedrību un izglīto mūs dažādos ar zinātni saistītos jautājumos.