Jau ceturto gadu Turaidas muzejrezervāts augusta pirmajā svētdienā aicina uz īpašu pasākumu bērniem – svētkiem "Turaidas pils pieder bērniem!", lai rosinātu jaunākajā paaudzē interesi par vēsturi. Šogad svētki Turaidas pils pagalmā notiks 5. augustā no 15.00 līdz 18.00 un svētku tēma Latvijas valsts simtgades gadā būs "Valsts vara senāk un mūsdienās".

Jau divpadsmito gadu 21. jūnija vakarā un gada īsākajā naktī Turaidā tiek svinēti košākie latviešu gadskārtu svētki – vasaras saulgrieži, kas norit laikā, kad saule visaugstāk uzkāpusi debesu kalnā.

Gatavojoties starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2108" noslēgumam – vasaras saulgriežu svētkiem Turaidā –, 20. jūnijā no plkst. 18.00 līdz 20.30 Turaidas muzejrezervātā ikviens aicināts piedalīties svētku ielīgošanas akcijā "Vīsim ozolu vītni saulgriežiem!".

19. maijā Turaidas muzejrezervāts aicina iepazīt vēstures stāstus, izdzīvot pavasari, sajust ievziedu smaržu, piedaloties akcijas "Muzeju nakts" aktivitātēs "Šūpulis muižā". Akcijas laikā ieeja muzejrezervātā bez maksas.

Turaidas muzejrezervāts pavasara un Lieldienu gaidīšanas laikā no 19. marta līdz 6. aprīlim jaunāko klašu skolēniem un pirmsskolas izglītības iestāžu vecāko grupu audzēkņiem piedāvā izglītojošo programmu "Tā gaidu Lieldienu!".

08.02.2018 15:34

Metens nāca Turaidā

Turaidas muzejrezervāts 17. februārī plkst. 14.30 aicina svinēt latviešu gadskārtu svētkus – Meteņus– Turaidā kopā ar Siguldas folkloras kopas "Senleja" čigāniem un citiem budēļiem izdzīvojot senās tradīcijas, pavadot ziemu.

Verot vārtus ziemai, sestdien, 11. novembrī plkst. 14.30 Turaidas muzejrezervāts kopā ar Siguldas folkloras kopu "Senleja" aicina svinēt senos gadskārtu svētkus – Mārtiņdienu.

Turaidas muzejrezervāts 9. novembrī plkst. 10.00 muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā aicina interesentus uz gadskārtējo zinātniski praktisko konferenci, lai informētu, sabiedrību, Latvijas simtgadi gaidot, par aktualitātēm kultūras mantojuma saglabāšanā un pētniecības darbā paveikto šajā gadā.

Turaidas muzejrezervāts jau vairāk nekā desmit gadu garumā 31. oktobra rītā aicina ikvienu godināt folkloristu Krišjāni Baronu viņa dzimšanas dienā, pulcējoties pie viņam veltītā pieminekļa Siguldā, lai oktobra pēdējo dienu iesāktu ar sev mīļām tautasdziesmām.

Septembris Turaidas muzejrezervātā rit Gaujas lībiešu valdnieka Kaupo piemiņas zīmē, jo 22. septembrī aprit 800 gadi kopš miris lībiešu valdnieks Kaupo (? – 1217). Viņš vienīgais no lībiešu vecākajiem vēstures avotos dēvēts par "it kā karali un vecāko" (quasi rex et senior Lyvonum de Thoreida).

Turaidas muzejrezervāts Latvijas simtgades ieskaņās 3. jūnijā plkst. 15.00 aicina uz Latvijas bērnu folkloras svētkiem "Būt man kalna galiņā!", kuros Dainu kalnā sadziedāsies bērnu folkloras kopas no visiem četriem Latvijas novadiem un Rīgas un izzinās materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu Turaidas vēsturiskajā centrā.

Turaidas muzejrezervātā spāru svētkus svinēja Turaidas muižas atjaunotā Klaušinieku māja, tā iezīmējot Turaidas vēsturiskā centra 18. gadsimta beigās būvētās ēkas atjaunošanas darbu pirmā posma noslēgumu.

Turaidas muzejrezervāts aicina 20. maija vakarā griezt laika ratu Turaidā, piedaloties akcijā "Muzeju nakts 2017". Šogad Muzeju nakts tēma – "Laika rats".

Maijs Turaidas muzejrezervātā ir laiks, kad gaisā virmo pavasaris un mīlestība. Maijs ir laiks, kad Turaidā īpaši tiek atgādināta leģenda par meiteni Maiju Greifu – Turaidas Rozi – skaisto, drosmīgo un uzticīgo jaunavu, kura 1620. gadā ar savu izvēli pierādīja, ka gods un uzticība mīlestībai ir vērtības, kas svarīgākas par pašas dzīvību.

Svinot pavasari, Turaidas muzejrezervāts aicina uz gadskārtu ieražu svētkiem Lieldienām 17. aprīlī plkst. 14.30 Turaidas muižas saimnieciskajā centrā, lai kopā ar ģimenēm un Siguldas folkloras kopu "Senleja" izdzīvotu Lieldienu latviskās tradīcijas.

Turaidas muzejrezervāts pavasara gadskārtu svētku Lieldienu gaidīšanas laikā no 20. marta līdz 13. aprīlim jaunāko klašu skolēniem un pirmsskolas izglītības iestāžu vecāko grupu audzēkņiem piedāvā izglītojošo programmu "Tā gaidu Lieldienu!".

Turaidas muzejrezervāts 4. martā plkst. 14.30 aicina lielus un mazus pulcēties Turaidā, lai svinētu gadskārtu ieražu svētkus Meteņus, izdzīvojot senās latviskās tradīcijas kopā ar Siguldas folkloras kopas "Senleja" maskotajiem čigāniem un citiem Meteņbērniem.

Pagājušā gada rudenī, 10. novembrī, aizsaulē aizgāja izcila un spoža personība, ilggadēja Turaidas muzejrezervāta sadarbības partnere un draugs, rakstniece, skolotāja, siguldiete Astrīda Beināre. Šogad, 14. februārī, Astrīdai Beinārei pienākusi 80. dzimšanas diena.

Turaidas muzejrezervāts 11. novembrī plkst. 10.00 muižas pārvaldnieka jaunajā dzīvojamajā mājā aicina uz gadskārtējo zinātniski praktisko konferenci, lai informētu sabiedrību par aktualitātēm kultūras mantojuma izpētē un saglabāšanā.

Vairāk nekā 10 gadu garumā Turaidas muzejrezervāts aicina 31. oktobrī godināt folkloristu Krišjāni Baronu viņa dzimšanas dienā, pulcējoties pie viņam veltītā pieminekļa Siguldā, lai oktobra pēdējo dienu iesāktu ar skanīgām tautasdziesmām.

Augusta pirmajā svētdienā, 7. augustā, plkst. 15.00 Turaidas muzejrezervātā sāksies svētki "Šodien Turaidas pils pieder bērniem!", kas šogad būs veltīti tēmai "Seno gadsimtu nauda".

Turaidas kultūrvēsturiskajā telpā – Turaidas muzejrezervātā – 21. jūnijā jau desmito gadu pēc kārtas Jāņu tradīcijas tiks iedzīvinātas, svinot vasaras saulgriežu svētkus. Pasākums ļaus izdzīvot visas Jāņu nakts norises no vakara līdz pat rīta gaismai harmonijā ar dabu, šogad daudzinot tikumu gaismu sevī un pasaulē.

Aizvadītajā piektdienā, 27. maijā, Turaidas muzejrezervātā notika gadskārtējā Latvijas Muzeju diena, kuru organizē Latvijas Muzeju biedrība kādā no Latvijas muzejiem un kura pulcē muzeju nozares darbiniekus uz savas profesijas svētkiem.

Šogad Turaidas muzejrezervāts 21. maijā no plkst. 19.00 līdz 01.00 aicina ikvienu piedalīties "Muzeju nakts" akcijā, lai iepazītu vēstures stāstus, materiālo un nemateriālo kultūras mantojumu, aktīvi iesaistītos izziņas piedzīvojumā.

Sola, ka aukstums vēl dažas dienas pieturēsies, un būs iemesls pulcēties gadskārtu ieražu svētkos – Meteņos, lai kopā atvadītos no ziemas, izdzīvojot senās tradīcijas. Turaidas muzejrezervātā visi kopā ar ģimenēm aicināti Meteņus svinēt 20. februārī plkst. 14.30 kopā ar Siguldas folkloras kopu "Senleja".

31. oktobrī folkloristam, publicistam un vienam no dižākajiem jaunlatviešu darbiniekiem Krišjānim Baronam svinama 180. dzimšanas diena. Turaidas muzejrezervāts, godinot Dainu tēvu jubilejā, aicina visus – gan novada dziedošos amatiermākslas kolektīvus, gan Siguldas novada iedzīvotājus, gan viesus – plkst. 10 piedalīties akcijā – Dziesmu rītā "Kas var dziesmas izdziedāt?".

Starptautiskā folkloras festivāla "Baltica 2015" ietvaros 17. jūlijā plkst. 18 Turaidas muzejrezervātā notiks lielkoncerts "Mantojums. Dainu kalnam – 30", kurā tiks daudzinātas vispārcilvēciskās vērtības, kuru iedzīvināšanu un godāšanu gadu desmitiem ir akcentējusi Turaidas muzejrezervāta direktore Anna Jurkāne un akmens skulptūrās iemūžinājis tēlnieks Indulis Ranka.

Turaidas muzejrezervāts sadarbībā ar Baltijas Muzeoloģijas veicināšanas biedrību trešdien, 15. aprīlī, plkst. 18 ielūdz uz sarunu vakaru "Muzeju publikācijas: krājums, pētniecība, interpretācija" Rīgā, K. Barona ielā 21A, grāmatu un kultūrpreču mājā "NicePlaceMansards".

Februāra beigas ir laiks, kad tiek svinētas atvadas no ziemas, laiks, kas iezīmē gadalaiku ritus. Latviešu gadskārtu ciklā šajā laikā tiek svinēti Meteņi.

Nedēļas nogalē Ķīpsalas izstāžu hallē jau 22. reizi notiks starptautiskā tūrisma izstāde gadatirgus "Balttour 2015". Ar Turaidas muzejrezervāta pārstāvjiem visas trīs dienas varēs tikties Gaujas nacionālā parka tūrisma zīmola "Enter Gauja" stendā.

Turaidas muzejrezervāts aicina jaunāko klašu skolēnus un draugu pulkus, kuros ir lielāks skaits bērnu, decembrī Turaidā izbaudīt Ziemassvētku noskaņas, izzināt latviskās tradīcijas un pašu rokām sagatavot dāvanas saviem mīļajiem, piedaloties interaktīvā programmā "Ziemassvētki Turaidas muižā".

Livonijas Indriķa hronika glabā faktu par Turaidas mūra pils būvniecības uzsākšanu 1214. gadā.

Turaidā jau tradicionāli 21. jūnijā no pulksten 19 līdz pat saules lēktam latviskās tradīcijās tiks svinēti vasaras saulgriežu svētki, ļaujot sajust Jāņu burvību senatnes auras apdvestajos Turaidas pakalnos.

Ar Rīgas folkloras draugu kopas "Skandinieki" līvu tautasdziesmām iedziedāta, tika atklāta Zviedrijas Kalnu un sāmu muzeja "Ajtte" un Zviedrijas sāmu amatniecības fonda "Sami Duodi" no Jokmokas sagatavotā izstāde "Sāmu amatniecība un dizains".

Sestdien, 17. maijā, no pulksten 19 līdz 1 Latvijā norisināsies starptautiskā akcija "Muzeju nakts 2014", kas šogad veltīta tēmai "Sarkanā krāsa – dzintars".

Turaidas vēsturiskais centrs glabā romantisko leģendu par meiteni Maiju – Turaidas Rozi, kas pirms vairāk nekā 400 gadiem dzīvojusi un mīlējusi Turaidā, tas glabā stāstu par viņas mīlestību un jūtu spēku.