Latvijā turpinās karstums un sausums. Ir izsludinātas dažādas bīstamības, tostarp īpaši augsta ugunsbīstamība mežos. Maija vidū tika pārspēti maksimālās gaisa temperatūras rekordi. Par ilgstošo sausumu noraizējušies lauksaimnieki un graudaugu nozares pārstāvji, kuru darba augļi vistiešākajā mērā ir atkarīgi no dabas labvēlības.

Ceļošanas entuziasti ir dzirdējuši par slaveno Santjago ceļu (Camino de Santiago), bet cik daudzi no jums zina, kas ir Vesthailendas ceļš (The West Highland Way)? Tas ir slavenākais pārgājienu maršruts Skotijā.

Šomēnes Saeimas gudrās galvas lēma par konceptuālu atbalstu diasporas likumprojektam, kas izstrādāts, lai ārvalstīs dzīvojošie valstspiederīgie stiprinātu latvisko identitāti, valstspiederības sajūtu un veidotu abpusēju sadarbību ar Latviju.

Vasaras sākums smaržo un garšo pēc rabarberiem. Ķīselis, uzputenis, plātsmaize vai vienkārši rabarbera kāts un cukurs – it viss garšo pēc bērnības vasarām laukos. Ja ir luste uz gatavošanu un gribas iepriecināt savus mājiniekus ar kādu kārumu, "Kodols" iesaka uzcept rabarberu plātsmaizi.

22. maijā vārda dienu svinēja Emīlijas un visi tie latvieši, kuru vārds nav iekļauts latviešu vārda dienu kalendārā. Latvijā ir gana daudz iedzīvotāju ar neparastu vārdu; kāds šo dienu atzīmē un svin, bet kādam šis datums neko nenozīmē, un viņš to par savu vārda dienu neuzskata.

Valguma ezera un Slocenes upes krastā Ķemeru nacionālā parka teritorijā atrodas atpūtas bāze "Valguma pasaule". Tās saimnieki Viesturs Serdāns un Vita Beļavniece teic, ka apmeklētāju netrūkstot nedz vasarā, nedz pārējos gadalaikos.

Latvijas unikālā daba ir tās lielākā vērtība. Esam bagāti – Latvijā ir vairāk nekā 680 īpaši aizsargājamu dabas teritoriju, tostarp četri nacionālie parki – Gaujas, Ķemeru, Rāznas un Slīteres –, kuros tiek saglabātas dabas, kultūrvēsturiskās un ainaviskās vērtības.

"Nu mēs padzīvosim zaļi!" filmā "Emīla nedarbi" teica galvenais varonis. Dzīvot zaļi Rīgas un jūras tuvumā aicina arī Carnikavas novada pašvaldība. Bet, lai novadā varētu dzīvot, cepuri kuldams, un saņemt pašvaldības sarūpētos labumus, tostarp nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus, jādeklarējas.

Tuvojas jaunā dārzeņu audzēšanas sezona. Daudziem uz palodzēm jau sen brangi sadīguši tomātu stādi, cits gaida braucienu uz stādu tirgu. Šis ir darba pilns laiks arī Latvijas stādaudzētājiem, kuru saimniecībās jau zaļo tomātu, gurķu, vīnogu, krāšņumaugu un citu kultūru stādi.

Čakli kā bitītes – šāda doma nāca prātā, runājot ar Pierīgas biteniekiem. Pašiem sava medus burciņa, sava vaska svece, ziedputekšņi veselībai un bišu saime, ko apčubināt. Īsta idille! Bet tam visam pamatā ir atbildīgs darbs un zināšanas. Bišu un bitenieku kopdarbs ir ļoti vērtīgie un pieprasītie biškopības produkti. Tādus ražo arī Pierīgā.

"Uzaicini jaunu pasauli savās mājās!" – ar šādu saukli organizācija "AFS Latvija" iedrošina ikvienu kļūt par viesģimeni ārzemju skolēniem Latvijā. Šim aicinājumam jau vairākus gadus ir atsaukusies Leldes Valles ģimene Krimuldā. Arī šobrīd Leldes mājās dzīvo meitene no Taizemes.

Pavasara atnākšana ar gājputniem, bērzu sulām, pumpuriem un upju ūdeņu straujo tecēšanu tā vien sauc doties dabā – ar velosipēdu, kājām vai, vēl labāk, sēžot laivā! Un nav nemaz tālu jāmeklē, jo arī Pierīgā ir laivojamas upes, kas dod iespēju iepazīt Latviju un izbaudīt ūdenstūrisma prieku.

Lai zīlītēm nebūtu jāligzdo pastkastītēs (ko viņas tiešām mēdz darīt) un lai iepriecinātu gājputnus, piemēram, mājas strazdus un svīres, tiem atgriežoties Latvijā, ir laiks ņemt rokās āmurīti un uztaisīt putniem būrīšus. Turklāt šajā svētīgajā darbā vērts iesaistīt arī bērnus.

Daudzās Latvijas skolās strādā projekta "Iespējamā misija" dalībnieki – skolotāji, kas par tādiem kļūst uz īsāku vai garāku laika posmu. Dažs pamēģina un saprot, ka nebūs, cits atrod sevī aicinājumu kļūt par skolotāju un strādāt skolā pastāvīgi.

Nupat izskanējušās runas par to, ka Limbažu pusē grasās saīsināt bibliotēku darba laiku, rada bažas, vai šāds liktenis nepiemeklēs mazās "gaismas pilis" arī citviet Latvijā. Aptaujājot vairāku Pierīgas novadu bibliotēkas, secinājām, ka grāmatu draugiem nav pamata satraukumam.

Sniega sega Latvijā strauji plok, un slēpošanas entuziastus nomaina nūjotāji. Tiesa gan, ar nūjošanu atšķirībā no slēpošanas var nodarboties visu gadu. Pierīgā ir vairākas nūjošanas entuziastu grupas, kuru dalībnieki regulāri satiekas, lai instruktoru vadībā kopīgi nūjotu.

Redakcijā esam saņēmuši kādas mūsu lasītājas – automašīnas īpašnieces – vēstuli. Kundze stāsta par nelāgu pieredzi saistībā ar "Rīgas satiksmes" soda naudas piedzīšanas sistēmu. Laikā nesamaksāta soda nauda par nenomaksātu autostāvietas izmantošanu draud nonākt līdz tiesas darbiem.

Romantiski, sievišķīgi, interesanti, eleganti. Ar pušķīšiem, lentītēm, ziediem un mežģīnēm. Stilīgi, ērti, un patīk arī vīriešiem. Uzmini nu, kas tas ir? Jā, tie ir "Līgas Čības" darinātie apavi!

Beidzot Latvijā ir kārtīga ziema! Kalendārs gan rāda jau pirmo pavasara mēnesi, tomēr sniegs un sals vēl turas. Ir īstais laiks ziemas prieku baudīšanai arī tepat Pierīgā! Kamēr vieni šļūc no kalniņa un piedalās šļūkšanas festivālā Ķekavā, bet citi slīd pa Riekstukalnu un citiem "vertikālās slēpošanas" objektiem, daudzviet iespējams izbaudīt arī distanču slēpošanas prieku.

Tie, kam sirdī sports un mājās televizors, aktīvi "sporto", sēžot dīvānā un sekojot līdzi brāļu Šicu kamaniņām un Haralda Silova ātrajām slidām Phjončhanā. Bet tie otri, pie kuriem piederu arī es, – tie, kam televizora nav, bet ir vecās labās distancenes un jau kopš bērnības sirdī mītošs slēpotprieks – tie neskatās, kā slido un slēpo citi, bet taisa savas olimpiskās izklaides sev paši.

Februāra sākumā "Rīgas Apriņķa Avīze" rakstīja par kādreizējo viesu namu "Korande", kas atrodas pie Gaujas tilta Carnikavā. Upe šajā vietā aktīvi grauž krastu un draud pavisam drīz skaloties pāri nama slieksnim. "Korandes" jaunie īpašnieki ķērušies pie erozijas procesa ierobežošanas, lai paglābtu atpūtas kompleksu no applūšanas.

Latviešu puisis Matīss Zilaisgailis jau vairākus mēnešus dzīvo Ekvadorā, un nesen viņš apceļoja arī Venecuēlu. Mērot tik tālu ceļu prom no Latvijas Matīsu pamudinājis piedzīvojuma gars, izaicinājums doties turp, kur neplūst tūristu straumes, un aizraušanās ar slēpņošanu (geocaching). Šajā stāstā – par Matīsa iespaidiem un piedzīvoto Latīņamerikā.

Pirms gadiem septiņiem vai astoņiem, lidojot mājās no koru konkursa Spānijā, lidmašīnā runāju ar Jēkabu Nīmani – vienu no mūsdienu jaunajiem komponistiem, kurš mūsu korim toreiz palīdzēja, skaņdarbos iespēlējot instrumentālās partijas. Cita starpā mēs runājām arī par mūslaiku latviešu mākslu un kultūru, par to, kāda ir mūsu sabiedrība utt.

Februāris visā Latvijā ir sācies ar aukstumu, bet Ādažos iet karsti. Domē sākas "mērnieku laiki" un kaismīgi strīdi par to, kuru zemes pleķīti atvēlēt, lai uz tā uzceltu dienas centru cilvēkiem ar funkcionāliem un garīgiem traucējumiem. Lemšana, noteikšana un zemes dalīšana ir to cilvēku rokās, kuriem nekādu funkcionālu un garīgu traucējumu nav.

Carnikavā, pašā Gaujas krastā, pie tilta skumji stāv kādreizējā viesu nama "Korande" ēkas. Logi tumši, uzņēmējdarbība apstājusies. Pa šo laiku upes krasta līnija draudīgi pietuvojusies vistuvāk esošās ēkas sienai – Gauja šajā vietā grauž krastu. Ūdens ir vien pāris soļu attālumā.

Kamēr Latvijā ziema tikai sāka uzņemt apgriezienus, mēs ar draugiem uz mirkli nokļuvām Vidusjūras salā Maltā. Sala ir apmēram tikpat liela cik Rīga, bet tās apceļošanai vajadzīga vismaz nedēļa. Mums izdevās redzēt pavisam nelielu šīs salas daļiņu, un ir sajūta, ka uz Maltu jābrauc vēl.

Carnikava – šis piejūras ciematiņš, kas slavens ar zvejniecības un nēģu gatavošanas tradīcijām, – aug, mainās un attīstās. Pēdējā desmitgadē iedzīvotāju skaits novadā pieaudzis un katru gadu turpina palielināties par vidēji 1,7 procentiem.

Ar Ministru prezidenta Māra Kučinska rīkojumu izveidota darba grupa Pierīgas iedzīvotājiem aktuālu jautājumu risināšanai. Viena no prioritārajām jomām ir pasažieru pārvadājumu un sabiedriskā transporta jautājuma sakārtošana.

Mālpilietis Nils Aleksis Lipstovs savos nepilnos 22 gados ir paspējis iekrāt visai iespaidīgu ceļotāja pieredzi. Ar mugursomu, telti un guļammaisu plecos puisis ir apceļojis pasauli gan draugu lokā, gan vienatnē. Tālākais no ceļojumiem pērnvasar viņam ļāva īstenot sapni – nokļūt Aļaskas mežos un atrast leģendām apvīto "Magic Bus 142".

Šis gads ir sācies ar būtiskām izmaiņām nodokļu regulējumā. Ienākumus skars diferencētais iedzīvotāju ienākuma nodoklis; pacelta arī minimālā alga un pensiju apmērs. Paredzēts, ka ar nodokļu reformas palīdzību izdosies mazināt ienākumu nevienlīdzību valstī. "Rīgas Apriņķa Avīze" interesējās, kādas izmaiņas sagaida seniorus.

Ziemassvētku svinēšana pagājusi, Vecgads aizvadīts, visi zirņi apēsti, lai jaunajā gadā nebūtu jāraud ne asaras, laimītes izlietas, šampanietis izdzerts, nauda... iztērēta. Ir sācies jaunais gads...

Jaunais gads Latvijā sācies ar virkni izmaiņu likumos un noteikumos, kuri prioritāri ietekmē mūsu ikdienas dzīves ritējumu, tajā skaitā – sākusi darboties jaunā e-veselības sistēma. Valsts e-veselības sistēmas lietošana paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite notiks tikai elektroniski.

Jau gandrīz desmit gadus Sējas novada Pirts muzejā kūp skursteņi, karst akmeņi, tiek mests gars un uz pirts lāviņām pa sakarsušajām miesām danco pirtsslotas. Šī ir vieta, kur vienkopus var aplūkot pirtis, kas šurp atvestas no Latvijas malu malām un skaisti satilpinātas muzejā, kuru izveidojis pirts cienītājs Teodors Karlsons.

Cik daudz ārzemnieku jūs zināt, kuri, atbraukuši uz Latviju vienu reizi, iemīlas šajā zemē tik ļoti, ka savus atvaļinājumus turpmāk izmanto, lai atgrieztos šeit vēl un vēl, turklāt patstāvīgi apgūst latviešu valodu? Ungāru puisis Tibors Horvats (Tibor Horváth) ir ļoti neparasts cilvēks. Muzikāls un sirsnīgs, viņam ļoti patīk braukt ar velosipēdu un vilcienu, patīk fotografēt un klausīties latviešu mūziku, garšo mūsu alus un "Laimas" šokolāde.

Svinīgā apbalvošanas ceremonijā ceturtdien tika sveiktas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkotā konkursa "Ģimenei draudzīga pašvaldība" uzvarētājas un nosaukta ģimenei draudzīgākā pašvaldība Latvijā. Labāko vidū ir arī Pierīgas pašvaldības.

Atsevišķām Rīgas ietekmes areāla pašvaldībām nākotnē būs jāatsakās no vidusskolu 10.–12. klašu posma, secināts pētījumā par vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveidi Latvijā, kas veikts pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma.

Katrā novadā dzīvo cilvēki, kuriem ir ko teikt par savu novadu, par vietu, kurai tie jūtas piederīgi un kuru sauc par savām mājām. Arī Salaspilī tādi ir. Savos stāstos dalās salaspilietes Anita Irbīte, Valda Kublicka un Everita Ludiņa.

Pagājušajā nedēļā mūsu valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga svinēja skaistu, apaļu jubileju. Prezidentes jubilejas gadā Latvijas Televīzijas radošā grupa sekoja līdzi viņas aktivitātēm un tam, kā bijusī valsts pirmā persona pavada no amatpersonas pienākumiem brīvo laiku.

Izglītības un zinātnes ministrija kopā ar karšu izdevniecību "Jāņa sēta" veikusi skolu tīkla attīstības modeļa pētījumu "Optimālā vispārējās izglītības iestāžu tīkla modeļa izveide Latvijā". Pētījuma mērķis bija izveidot vispārējās izglītības iestāžu tīkla ģeotelpiskās plānošanas platformu un izstrādāt optimālu vispārējās vidējās izglītības iestāžu tīkla modeli.

Pirmā advente – jau šosvētdien. Četras nedēļas līdz Ziemassvētkiem ir īstais laiks, kad iemēģināt roku, lai pagatavotu paši savu piparkūku mīklu. Šajā gadījumā – ķiparkūku mīklu. Tā ir manas māsas Lāsmas iecienītā recepte, un viņa gatavo ķiparkūkas, kas izdodas brīnišķīgas.